Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy

Region

Samochody osobowe do 3,5 tony oraz motocykle mają być zwolnione z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad, finansowanych z budżetu państwa, a przebiegających w pobliżu miast - powiedział dziennikarzom minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

– Ponieważ wszyscy wiedzą, że autostrady powstają, przetoczyła się dyskusja, czy obwodnice autostradowe mają być płatne, czy mogą być zwolnione od opłat. Prowadziliśmy w resorcie infrastruktury analizy. Zwolnimy kierowców pojazdów osobowych od płatności za przejazd autostradowymi obwodnicami aglomeracji – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Grabarczyk.

Jak dodał, ministerstwo infrastruktury przesłało do Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Oznacza to, że zwolnione z pobierania opłat będą odcinki autostrady A1, A2, A4 i A8.

– Dotyczy to takich aglomeracji, jak wrocławska, śląska, krakowska, tarnowska, rzeszowska, częstochowska i łódzka – wyjaśnił minister infrastruktury.

Bezpłatnie będzie można przejechać autostradą A1 na odcinkach: węzeł Stryków – węzeł Romanów (w okolicach Łodzi), węzeł Lgota – węzeł Zawodzie (w okolicach Częstochowy), węzeł Bytom – węzeł Gliwice (w okolicach aglomeracji katowickiej); A2 na odcinkach: węzeł Stryków I – węzeł Stryków II (w okolicach Łodzi), węzeł Pruszków – węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy); A4 na odcinkach: węzeł Nowa Wieś Wrocławska – węzeł Bielany Wrocławskie (w okolicach Wrocławia), węzeł Sośnica – węzeł Murckowska (w okolicach aglomeracji katowickiej) węzeł Balice I – węzeł Łagiewniki (w okolicach Krakowa), węzeł Wierzchosławice – węzeł Krzyż (w okolicach Tarnowa), węzeł Rzeszów Zachodni – węzeł Rzeszów Wschodni (w okolicach Rzeszowa); A8 na odcinku węzeł Pawłowice – węzeł Nowa Wieś Wrocławska(w okolicach Wrocławia).

– Sądzę, że to dobra wiadomość dla kierowców i dla budowniczych autostrad. Więcej ruchu na autostradach, to także większe bezpieczeństwo w miastach – zauważył Grabarczyk.

Wcześniej Grabarczyk na I Kongresie Innowacyjnej Gospodarki powiedział, że w przyszłym tygodniu resort podpisze kolejne umowy na budowę dróg i autostrad, a 9 lipca ostatnie umowy na odcinki autostrady A1 pomiędzy Łodzią i Toruniem. – W środę rozpoczęliśmy budowę drugiego co do wielkości węzła autostradowego w Polsce – pod Strykowem. W lipcu rozpocznie się budowa tego odcinka do Torunia. We wrześniu zaczniemy budować autostradę między Łodzią i Warszawą – dodał.

Jak przypomniał, w ciągu niespełna trzech lat resort podpisał umowy, które pozwolą na wybudowanie 1410 km autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Powiedział, że resort wprowadza też elektroniczny system poboru opłat. – Chcemy wprowadzić elektroniczne myto już w przyszłym roku. Trwa w tej chwili drugi etap postępowania przetargowego. Robimy to, by w połowie przyszłego roku usprawnić ruch towarowy na polskich autostradach – podkreślił.

Wśród gości Kongresu, której inicjatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza, są m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Michał Kleiber, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak i wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.