Przedłużono przetarg na budowę

Grodzisk Maz.

Grodziski urząd zdecydował o wydłużeniu terminu składania ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym budowy Centrum Aktywizacji i Integracji Sportowej. Czy to ma związek z brakiem zainteresowania inwestycją przez firmy? Okazuje się, że nie. Gmina tłumaczy, że spadła na nich lawina pytań od wykonawców i potrzebują więcej czasu na odpowiedzi.

Na papierze budynek zapowiada się obiecująco. W skład hali widowiskowo-sportowej wejdzie m.in. skatepark, ścianka wspinaczkowa, a nawet wieża z obserwatorium astronomicznym – tzw. Mały Kopernik. Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej powstanie przy ul. Sportowej w Grodzisku Mazowieckim i co ciekawe, ma zostać połączone z podstawówką nr 6. 

Trzeba tutaj wspomnieć, że nie obyło się bez małych „zawirowań”, ponieważ inwestycja powinna być już od jakiegoś czasu w trakcie realizacji. Jednak musiała ustąpić innemu budynkowi – Mediatece. Ten z kolei już powstaje, na rogu ul. Bartniaka i 3 Maja. Pierwszy przetarg na „Małego Kopernika” nie przyniósł oczekiwanego efektu, oferty znacznie przekraczały kwotę wyliczoną przez gminę. Niecały miesiąc temu ogłoszono kolejne postępowanie, a teraz dowiadujemy się o jego przedłużeniu. Firmy mogą zgłaszać swoje propozycje do 25 września.

W związku z tym postanowiliśmy skontaktować się z grodziskim urzędem i spytać, czemu nastąpiła ta zmiana. Czy to problem z brakiem zainteresowania? A może ma to związek z innymi kłopotami? – Wręcz przeciwnie, zainteresowanie jest bardzo duże. Wykonawcy mają swoje taktyki, żeby otrzymać więcej czasu na przygotowanie ofert. Jedna z nich to lawina pytań. Zgodnie z prawem, w przypadkach gdy otrzymujemy ogromną ilość pytań musimy przedłużyć termin składania ofert, i to czynimy. Takie firmy jak Budimex, Strabag, Skanska mają wyćwiczone to do perfekcji. Otrzymujemy po 80 pytań jednorazowo, w sumie mamy ich teraz ponad 200. Siłą rzeczy na każde z nich musimy odpowiedzieć, a to trwa. I to jest powodem wydłużenia terminu składania ofert – wyjaśnia Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowywania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych. 

Czy mieszkańcy powinni przejmować się tą zmianą w czasie? Czy wpłynie to na realizację inwestycji? – Nie ma się czym przejmować, wręcz cieszymy się tak dużym zainteresowaniem. Niewielkie przedłużenie nic tutaj nie zmieni, nie popsuje szyków w harmonogramie inwestycji. To dobry sygnał, bo jak już powiedziałam, duża ilość pytań równa się duże zainteresowanie – odpowiada Urszula Chrzanowska. – Interesuje się około 10 firm, a ile złoży oferty to dowiemy się po czasie – dodaje.

Dowiadujemy się też, że bardzo prawdopodobne jest rozpoczęcie budowy nawet w tym roku. Chrzanowska: – Myślę, że są realne szanse na podpisanie umowy jeszcze w listopadzie. Zatem wykonawca zacząłby przygotowanie placu budowy w tym roku, cięższe prace zapewne po nowym. Ewentualnie gdy zima nie będzie mroźna można byłoby rozpocząć tzw. palowanie. Fundament opiera się na palach, do zainstalowania ich jest kilkadziesiąt, a wiercenie w ziemi jest możliwe w okresie zimowym.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy