Pruszkowski kanał wodny został oczyszczony

Pruszków

Wracamy do tematu. W poniedziałek informowaliśmy o jednym z kanałów wodnych, który został zanieczyszczony substancją ropopochodną. Jak informują strażacy, działania związane z oczyszczaniem wody zostały zakończone.

Kanał ten ma szerokość ok. jednego metra i płynie równolegle do Al. Jerozolimskich. Również przecina ul. Dolną oraz Zamiejską w Pruszkowie. 23 stycznia straż pożarna otrzymała zgłoszenie o oleistej cieczy unoszącej się na wodzie. Po przybyciu na miejsce strażacy potwierdzili informacje, a kanał zabezpieczyli specjalnymi rękawami, które przez kilka dni wchłaniały niebezpieczną substancję.

Jak udało się nam ustalić, strażacy zakończyli swoje działania 26 stycznia. – Rękawy zostały zdemontowane. Na powierzchni wody unosił się cienki film jakiejś cieczy ropopochodnej. Wszystko zostało zebrane za pomocą wspomnianych rękawów. Nawet jeśli pozostały bardzo drobne ilości, małe kropki tej substancji to nie jesteśmy w stanie tego zebrać. Mimo to, środowisku już nic nie zagraża – wyjaśnia st. kpt. Karol Kroć, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

W trakcie obserwacji kanału ustalono, że zanieczyszczenie wpłynęło rurą kanalizacyjną umiejscowioną od strony Al. Jerozolimskich. – Ilość substancji ropopochodnych nie wskazywała aby to było działanie celowe. Ponadto jak Teraz jest okres kiedy roztapia się śnieg, dlatego ta substancja mogła spłynąć kanalizacją np. poprzez wyciek z samochodu – mówi Kroć.

W pruszkowskim wydziale ochrony środowiska dowiedzieliśmy się, że ujście tej rury znajduje się w okolicach parkingu przy Tesco w Piastowie. – To jest bardzo duży odpływ, który odprowadza wody opadowe z terenu miasta Piastowa. Wpływy do tej rury zlokalizowane są w okolicach parkingu przy Tesco. Znajdują się one w kilku miejscach, co dodatkowo utrudnia dokładne zlokalizowanie miejsca wycieku szkodliwych dla środowiska substancji. Będziemy obserwować ten kanał – wyjaśnia Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.