Pruszkowska Karta Mieszkańca coraz bliżej

Pruszków

Przygotowania do wdrożenia programu Pruszkowska Karta Mieszkańca są już na finiszu. W czerwcu będzie można złożyć wniosek o wydanie PKM.

Karta Mieszkańca staje się coraz bardziej popularna. Do czego służy? Korzyści z niej mają dwie strony: mieszkańcy otrzymują pakiet zniżek i upustów, a gmina w ten sposób zachęca do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. W naszej okolicy taki system działa m.in. w Nadarzynie, Grodzisku Mazowieckim czy też Warszawie. Niebawem do tego grona dołączy Pruszków.

Dla kogo?
PKM otrzyma każda osoba, która rozlicza swoje podatki w miejscowym urzędzie skarbowym i jednocześnie mieszka w Pruszkowie. Co ważniejsze: nie trzeba być zameldowanym, aby otrzymać kartę. Pruszkowska Karta Mieszkańca będzie wydawana niezależnie od wysokości osiąganych przez zainteresowanego dochodów. Otrzymają ją również dzieci osób, które spełniają powyższe wymagania.
 
Profity dla mieszkańców
Pruszkowska Karta Mieszkańca ma uprawniać do tańszych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej. Posiadacze PKM za jednorazowy bilet zapłacą symboliczną złotówkę, a za miesięczny – 50 zł. Osoby mające też Kartę Dużej Rodziny skorzystają jeszcze bardziej, ponieważ zniżki z obu kart będą sumowane.
Na jakie jeszcze ulgi i profity mogą liczyć mieszkańcy? – Trwają rozmowy z siecią sklepów, która zaproponowała udzielenie 5 proc. rabatu na zakupy dla posiadaczy PKM. Dopracowujemy również szczegóły z właścicielem stacji benzynowych w obrębie Pruszkowa. Mamy tu deklaracje zniżek na paliwo w wysokości 2-3 proc. Gdy dopełnimy formalności poinformujemy o tym mieszkańców – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.
 
WKM tylko z PKM
Ważna informacja dla osób posiadających Warszawską Kartę Miejską. Do tej pory honorowano ją w autobusach pruszkowskiej komunikacji. Od 1 lipca WKM będzie uznawana tylko u posiadaczy Pruszkowskiej Karty Mieszkańca. Osoby majace wyłącznie Warszawską Kartę Miejską będą musiały kupić bilet. Dla wielu osób powyższe rozwiązanie może wydawać się bez sensu. Ale nie jest tak do końca. Z pruszkowskich autobusów korzystają mieszkańcy innych miejscowości, m.in Komorowa, Brwinowa. Gdy posiadają Warszawską Kartę Miejską jeżdżą za darmo. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość bezpłatnego przejazdu jest finansowana z budżetu miasta Pruszkowa, czyli z kieszeni każdego mieszkańca. To oznacza, że Pruszków niejako funduje „sąsiadom” darmowy przejazd. Wymóg posiadania PKM sprawi, że mieszkańcy okolicznych miejscowości będą musieli kupić osobny bilet.
 
Wnioski już w czerwcu
Pozostaje pytanie: kiedy rozpocznie się wydawanie PKM? – Sztywny termin to 15 czerwca. Wnioski będzie można składać elektronicznie lub bezpośrednio w urzędzie miejskim. Karty będą wydawane praktycznie od ręki. Chcemy by drugi punkt działał na Pływalni Kapry – mówi wiceprezydet Kurzela. Wszystkie informacje na temat PKM niebawem pojawią się na stronie internetowej miasta: pruszkow.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.