Pruszków wspiera pszczoły

Pruszków

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły niosą wiele korzyści dla przyrody i człowieka, dlatego warto je wspierać! Pruszków właśnie dołączył do grona Gmin Przyjaznych Pszczołom.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem ginięcia pszczół oraz aktywizacja społeczeństwa w tym zakresie. Do akcji przyłączyło się już 78 samorządów z całego kraju, także Pruszków! W całej Polsce utworzono już  40 818 Miejsc Przyjaznych Pszczołom.

Skąd wziął się pomysł wspierania pszczół? – W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności owadów zapylających. Zdaniem naukowców zjawisko to ma wiele przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego. Pszczoły potrzebują różnorodnych siedlisk i gatunków roślin aby znaleźć pokarm i przetrwać – wyjaśnia Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Problem zmniejszania się liczebności owadów jest istotny z punktu widzenia każdego z nas. Dzięki zapylaniu przez pszczoły roślin powstaje ok. 3/4 światowej produkcji żywności. Warto też docenić produkcję miodu, który ma wiele cennych dla człowieka właściwości.

W jaki sposób mieszkańcy Pruszkowa mogą wspierać pszczoły? – Kwiaty, które „smakują” owadom można posadzić zarówno w naszych ogrodach jak i na balkonach. Teraz latem zachęcamy Państwa do sadzenia aksamitek, nagietków, dalii, lawendy i żeniszków – informuje Elżbieta Jakubczak-Garczyńska.

W najbliższym czasie miasto planuje zasadzić w rabatach rośliny lubiane przez pszczoły. – W miejskich donicach kwitną już aksamitki, a jesienią sadzone będą wrzosy. Planujemy wprowadzić zmiany w krajobrazie, które będą służyć owadom na lata. Być może na terenie Pruszkowa pojawi się niewielka łąka kwietna, a nawet „hotel dla owadów”.  Będziemy informować mieszkańców, w jaki sposób mogą wspierać pszczoły w swoich prywatnych ogródkach i na balkonach. Od września planujemy włączyć do akcji szkoły – dowiadujemy się od Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.