Problem z nowymi dowodami

Region

Od 1 lipca będą obwiązywać nowe dowody osobiste. Jednak wielu osobom już teraz kończy się ważność dokumentu. Jeśli ktoś będzie zwlekał z wymianą będzie musiał zapłacić 5 tys. zł grzywny.

Czekać z wymianą dowodu do lipca czy już teraz iść do urzędu? Takie pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców okolicznych miast. Ważność ich dowodów kończy się, bowiem przed 1 lipca, a po tym terminie obowiązywać będzie już nowy wzór dowodów osobistych.

Zmiana adresu, koniec terminu, zniszczenie

Problem z wymianą dowodu ma pani Klaudia. – Na co dzień mieszkam w Pruszkowie. Stad dojeżdżam do Warszawy gdzie uczę się i pracuje. Niestety mój dowód osobisty po prostu się złamał – przyznaje studentka. – Do rodzinnego Międzyrzeca Podlaskiego jeżdżę rzadko, bo natłok obowiązków i szkoła w weekendy nie pozwalają mi na zbyt częste podróże. A po nowy dowód musiałabym jeździć dwa razy – żeby złożyć odpowiednia dokumenty a następnie po odbiór dowodu. Po 1 lipca papiery będę mogła złożyć w pruszkowskim urzędzie – dodaje pani Klaudia.

Podobnie myślą osoby, które zmieniły adres zameldowania lub planują to zrobić przed 1 lipca oraz te, którym kończy się termin ważności dokumentu przed tą datą. W drugim przypadku warto jest pamiętać, że o wymianę dokumentu należy wystąpić nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego.

Wysoka kara za nieważny dowód

Choć dowód osobisty jest ważnym dokumentem, często zapominamy o jego wymianie w terminie a to może być przyczyną wielu problemów. Z nieważnym dowodem nie odbierzemy awiza na poczcie i nie weźmiemy kredytu w banku. To jednak nie są jeszcze bardzo dotkliwe problemy.

Problem może pojawić się w trakcie kontroli wykonywanej przez policję. Nawet na spacerze może wylegitymować nas policjant. Jeśli nasz dowód będzie nieważny możemy otrzymać grzywnę w wysokości 5 tys. złotych lub karę ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

Dowód wielofunkcyjny

Dzięki wprowadzeniu elektronicznego chipa dowody osobiste będą bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne. Dzięki chipowi zakodujemy nasz dane adresowe, prawo do zniżki za przejazdy komunikacją oraz dane do podpisu elektronicznego.

Nowe dowody będą wydawane bezpłatnie. Dodatkowo prawo do posiadania nowego typu dokumentu będą miały także osoby niepełnoletnie. Dla dzieci do piątego roku życia będzie dowód będzie ważny przez pięć lat, dla pozostałych dziesięć lat. Obowiązkiem wymiany starych dowodów osobistych będą objęte tylko te osoby, których dowody osobiste stracą ważność. Jednak, jeśli ktoś będzie chciał wymienić dowód wcześniej również go otrzyma.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.