Problem z kierowcami „na podwójnym gazie”

Region

Tylko wczoraj w Milanówku i Pruszkowie policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców. Dwóch nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami, kolejny prowadził mimo zakazu.

Kierowcy, którzy wsiadają za „kółko” po spożyciu napojów wyskokowych pozostają niezłomni w swoich przekonaniach. Za nic mają wszelkie przepisy i sankcje. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji jakie mogą ponieść. Kara pieniężna, zakaz prowadzenia pojazdu czy pozbawienia wolności to nic jeżeli nikomu nic się nie stało. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy gdy pijany kierowca doprowadzi do drogowej tragedii.

11 listopada policjanci nie próżnowali. Funkcjonariusze z Pruszkowa podczas rutynowego patrolu zwrócili uwagę na kierowcę, który widząc ich nerwowo skręcił w jedną z ulic. Podążyli za nim i postanowili sprawdzić co było powodem takiego zachowania. Okazało się, że 19-letni kierowca nie posiada prawa jazdy, a samochód prowadził mając niemal jeden promil alkoholu.

Tego samego dnia mundurowi otrzymali informacje o kolizji. Według zgłaszającego sprawca miał oddalić się z miejsca zdarzenia. Po spisaniu wszystkich informacji wkrótce namierzyli „nieostrożnego” kierowcę. W organizmie 25-latka znajdowało się ponad półtora promila alkoholu.

Do najbardziej nieodpowiedzialnego zachowania doszło w Milanówku gdzie 37-latek miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie, a pojazd prowadził… mimo czterech zakazów sądowych. Zgodnie z nimi mężczyzna nie powinien kierować samochodem już od 2007 roku. Zatem to nie pierwszy raz gdy Janusz K. wsiadł do samochodu po spożyciu alkoholu. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, roku pozbawienia wolności oraz zapłaty 10 tys. kary.

Warto przypomnieć, że od maja tego roku zaostrzono sankcje wobec pijanych kierowców. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenia pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, ale tylko w przypadku gdy kierowca dopuszcza się takiego czynu po raz pierwszy. Gdy kolejny raz zostaje zatrzymany za jazdę „na podwójnym gazie” wtedy zapłaci nie mniej niż 10 tys. zł. Również wydłużono okres kary w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat, a jej minimalny czas to 3 lata.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy