Prace przy Willi Niespodzianka

Grodzisk Maz.

Pod koniec ubiegłego roku wykonano roboty związane z uporządkowaniem terenu wokół grodziskiej Willi Niespodzianka. A kilka dni temu zabezpieczono budynek przed degradującymi go warunkami atmosferycznymi.

Jeszcze do połowy grudnia 2015 roku na działce przy ul. Kościuszki 12 oprócz willi znajdowały się dwa inne budynki. Pierwszy o kubaturze niemal 650 m sześc., zaś drugi 26 m sześc. Obydwa obiekty były murowane z drewnianymi dachami. Nie przedstawiały żadnej wartości i nie znajdowały się pod ochroną konserwatora, w związku z tym przeznaczono je do likwidacji. Wykonawca, firma P.P.H.U. „HOGA” za niewiele ponad 55 tys. zł podjęła się rozbiórki budynku mieszkalnego i gospodarczego, a także zabezpieczenia zabytkowej willi.

Pierwsze zadanie zostało zrealizowane jeszcze przed końcem 2015 roku, zaś drugie w ubiegłym tygodniu. Jakie są kolejne etapy związane z renowacją Willi Niespodzianka? – W następnej kolejności będziemy przystępować do remontu. Najpierw postaramy się o pozyskanie środków unijnych na przeprowadzenie tej inwestycji, dlatego w tym celu składamy wnioski. Tempo rozpoczęcia prac będzie zależne od czasu w jakim uzyskamy środki z zewnątrz. Renowacja willi powinna ruszyć, jeszcze w tym roku – mówi Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Willa Niespodzianka powstała na początku XX w. Do użytku oddano ją dokładnie w 1906 roku. Zarówno jej twórcą jak i właścicielem był architekt Józef Moszyński. Obiekt łączy w sobie elementy pałacyku oraz willi stylu włoskiego. W 1932 r. sprzedano budynek, który trafił w ręce felczera Maurycego Freidlicha. Do końca XX w. była własnością jego spadkobierców. W 2010 r. willa trafiła pod opiekę konserwatora zabytków, a w 2014 miasto Grodzisk Mazowiecki odkupiło ją od prywatnych właścicieli.

Jak twierdzą urzędnicy, sama renowacja zabytkowej willi powinna potrwać nie dłużej niż półtora roku od momentu rozpoczęcia robót.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.