Pożegnanie Tadeusza Łapińskiego

Grodzisk Maz.

Grodzisk Mazowiecki żegna jednego z najlepszych grafików na świecie. Profesor Tadeusz Łapiński zmarł w wieku 88 lat.

Niedościgniony wzór, profesjonalista, artysta, który znany był na całym świecie. Profesor Łapiński w 1955 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował malarstwo i grafikę. W latach 60. podjął decyzję o wyjeździe z Polski. Ostatecznie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego talent eksplodował. 

Profesor Łapiński tworzył wybitne rozwiązania w zakresie litografii barwnej, dzięki czemu zaliczany był do czołowych grafików na świecie. Dzieła wieloletniego mieszkańca Grodziska Mazowieckiego podziwiano w najważniejszych amerykańskich galeriach i muzeach m.in. Museum of Modern Art czy Whitney Museum. Jego twórczości była prezentowana również na innych kontynentach. Profesor Łapiński dzielił się swoją wiedzą z innymi. Od 1972 roku był profesorem Uniwersytetu Maryland.

Na swoim koncie zgromadził wiele cennych nagród. W 1965 roku otrzymał w Paryżu wyróżnienie UNESCO Prize International. Profesor Łapiński odebrał również prestiżową nagrodę stowarzyszenia Audubon Artists. Minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował go złotym medalem Gloria Artis. Wybitny grafik był także Honorowym Obywatelem Grodziska Mazowieckiego.

Profesor Tadeusz Łapiński zmarł w wieku 88 lat na Florydzie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28 października o godz. 14.00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Piaskowej 21 w Grodzisku Mazowieckim. Następnie kondukt żałobny uda się na cmentarz przy ul. Radońskiej.

W związku z pogrzebem profesora Łapińskiego w rejonie cmentarza mogą pojawić się utrudnienia w ruchu. Parkingi przy ul. Spokojnej zostaną wyłączone dla potrzeb organizacji uroczystości.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.