Pożegnają żołnierza Armii Krajowej

Nadarzyn

Przez długi czas jego los owiany był tajemnicą. Po 68 latach śp. ppor. Karol Łoniewski ps. „Lew” zostanie pochowany na cmentarzu w Nadarzynie.

Jego szczątki miały przepaść na zawsze, nieodkryte przez nikogo. W lesie koło Zgórska pod Kielcami Łoniewski został pochowany w zbiorowej mogile. Ówczesna władza oskarżyła go o cztery napady i zabójstwo. W lutym 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, sąd skazał go na podwójny wyrok śmierci.

Łoniewski urodził się 4 listopada 1925 roku przy ul. Poświętnej w Nadarzynie. Od najmłodszych lat imponował pracowitością oraz talentem do nauki. Umiejętności te dostrzegł ks. kanonik Czesław Maliszewski, który skierował chłopca do gimnazjum w Jaciążku i pokrywał koszty jego utrzymania. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. 

W tym czasie ujawniła się również odwaga „Lwa”. Łoniewski uczył się na tajnych kompletach, współpracował z Szarymi Szeregami. Uczestniczył również w powstaniu warszawskim, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. W trakcie walk przeniósł meldunek ze Śródmieścia na Pragę. Następnie został osadzony w obozie Modlin, z którego udało mu się uciec. Po wojnie kontynuował naukę, ale musiał wyjechać do Gdańska, gdzie pracował i przygotowywał się do matury. Dostał się na studia na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Łódzkiego. Nie zrealizował swoich marzeń, gdyż został uznany za bandytę.

Przez wiele lat trwały domysły, gdzie spoczywają szczątki „Lwa”. Badania archeologiczne pozwoliły odkryć zbiorową mogiłę. Rodziny zamordowanych, wśród których był Łoniewski, otrzymały szczątki swoich bliskich.

Dla wielu stał się bohaterem, który poświęcił swoje życia dla ojczyzny. 1 października 2016 o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Nadarzynie odbędą się uroczystości pogrzebowa Karola Łoniewskiego ps. „Lew”. Następnie nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.