Powróci dawny blask dworku w Adamowiźnie

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat rozstrzygnął przetarg na rewaloryzację dworku rodziny Chełmońskich. Obecnie gmina poszukuje inspektora nadzoru, który zajmie się realizacją tego zadania. Jak zapowiadają włodarze będzie to miejsce sztuki i relaksu.

W lutym gmina Grodzisk Mazowiecki otrzymała dotację z Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 w wysokości 4,2 mln zł na adaptację zabytkowych obiektów na potrzeby kulturalne. Zdecydowano, że część tej kwoty zostanie przeznaczona na rewaloryzację dworku Chełmońskich – ok. 2 mln zł. Obecnie przygotowania do remontu zabytku są już na ostatniej prostej, ponieważ rozstrzygnięto przetarg ogłoszony pod koniec kwietnia.

Teraz gmina poszukuje inspektora nadzoru dla tego zadania. – Chodzi o to, że ja nie mam inspektorów, którzy specjalizują się w zabytkach, więc musi być ktoś kto będzie patrzył jak całe to przedsięwzięcie jest realizowane  – wyjaśnia Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. 

Dworek zostanie zagospodarowany na cele kulturalno-edukacyjne i turystyczne. Jednak to dość ogólne stwierdzenia. Co dokładnie planuje się stworzyć w tym miejscu? – Przypomnę, że to dworek rodziny Chełmońskich, co prawda właścicielem nie był Józef Chełmoński, tylko jego brat Adam. Chełmoński kupił potem Kuklówkę, ponieważ przyjeżdżał do brata i chciał kupić coś blisko niego. Zresztą Chełmoński namalował dwa obrazy dworku i tego miejsca. Dlatego też chcemy realizować tam rzeczy związane z malarstwem i ogólnie sztuką, czyli wernisaże, spotkania poświęcone malarstwu, koncerty. W takim duchu to ma być – podkreśla Benedykciński.

Ale to nie wszystko. – Całe to miejsce jest przepiękne, otoczone dwoma rzeczkami i laskiem. Myślę, że będzie to też teren fajnego wypoczynku. W przyszłości chcemy połączyć to miejsce ścieżką rowerową wzdłuż rzeki z ul. Daleką w Grodzisku. Powstanie fajny ciąg, będzie można dojechać tam rowerkiem czy przyjść spacerkiem. Chcę żeby w końcu w tym dworku działo się coś fajnego – zaznacza burmistrz. – Myślę, ze wpadnie nam jeszcze kilka pomysłów – dodaje.

Co ciekawe dworek Chełmońskich został przeniesiony z pobliskiej Kuklówki w 1900 r. Jego konstrukcja jest drewniana, od zewnątrz obudowana cegłą. Rewaloryzacją budynku i przyległego terenu zajmie się spółka Pracownie Konserwacji Zabytków nad Łódką, która w przetargu złożyła najniższą ofertę, wynosząca niemal 2,7 mln zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.