Potrzebna krew dla małego Kacperka

Region

Kacperkowi życie zafundowało niełatwy start. Chłopiec urodził się z wielotorbielowatością lewej nerki przez co organ ten jest nieczynny. Teraz gdy ma zaledwie siedem tygodni zachorował na obustronne zapalenie płuc i niewykluczone, że będzie musiał mieć wykonaną drugą już transfuzję krwi.

Ten siedmiotygodniowy maluch jest mieszkańcem Piastowa. Gdy urodził się lekarze postawili diagnozę: wielotorbielowatość lewej nerki. Choć nie jest to niebezpieczne dla jego życia, to chłopiec ma znacznie obniżoną odporność organizmu. Oznacza to, że jest podatny na wszelkie infekcje. Z tego powodu Kacperek od urodzenia jest pod opieką Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

W ubiegły weekend maluch zachorował na obustronne zapalenie płuc. – Wszystko zaczęło się w nocy z piątego na szóstego stycznia. Na początku Kacperek po prostu zaczął kasłać i nie spodziewaliśmy się, że może być to coś poważnego. Nasz lekarz powiedział aby dziecku zrobić inhalacje. W piątek wieczorem syn zaczął kasłać coraz mocniej, a już w sobotę rano był osowiały i cały zsiniał. Dlatego szybko pojechaliśmy do szpitala na ul. Niekłańskiej w Warszawie – wyjaśnia Klaudia Pietrusińska, mama małego Kacperka.

Po zbadaniu przez lekarzy chłopiec otrzymał antybiotyk. Niestety chwilę potem zatrzymał mu się oddech. – Kacper został przewieziony na oddział intensywnej terapii. Miał przeprowadzoną już jedną transfuzję krwi. W tej chwili czekamy na wyniki badań i jeśli nie wyjdą dobrze wtedy będzie musiał mieć wykonaną kolejną transfuzję. Dlatego potrzebna jest dla niego krew, a w centrach krwiodawstwa nie jest jej za dużo – mówi Pietrusińska. – Obecnie syn ma silną anemię – dodaje.

Jak pomóc chłopcu? Należy udać się do centrum krwiodawstwa lub dowolnego punktu gdzie można oddać krew. Następnie, aby trafiła ona do Kacperka trzeba podać jego dane oraz adres szpitala, w którym przebywa: Kacper Pietrusiński, Szpital Dziecięcy im. prof. dr. J. Bogdanowicza, ul. Niekłańska 4/24, Warszawa. Maluch ma grupę krwi BRh (-) jednak można oddać każdy jej rodzaj.

– My jako rodzice Kacperka serdecznie dziękujemy ludziom o dobrym sercu. Jesteśmy zaskoczeni dużym odzewem osób z wielu stron całej Polski – zaznacza Pietrusińska.

Najbliższe akcje oddawania krwi będą prowadzone w naszym regionie w następujących terminach:
14 luty, w godz. 9.00-14.00 – Raszyn, al. Krakowska 6, przed kościołem św. Szczepana
22 luty, w godz. 9.00-12.00 – Pruszków, ul. Kościuszki 38, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.
W każdy wtorek tygodnia, w godz. 9.30-12.30 – Grodzisk Mazowiecki, ul. Daleka 11, Szpital Zachodni, budynek sanepidu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.