Sejm przyjął ustawę śmieciową

Region

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Za głosowało 275 posłów, dwóch było przeciwnych, a 146 wstrzymało się od głosu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Na dostosowanie się do nowego systemu gminy będą miały 18 miesięcy. W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, rady gmin będą zobowiązane podjąć uchwałę w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza ustawa, jest przejęcie przez gminy gospodarki odpadami na ich terenie. Dotychczas każdy z właścicieli nieruchomości podpisywał indywidualną umowę z firmą, która odbierała od niego odpady. Ustawa zobowiązuje gminy do wyłonienia firm, które zajmą się odbiorem odpadów od właścicieli nieruchomości. Właściciele nieruchomości za odbiór odpadów będą płacić gminie stosowną opłatę – tzw. podatek śmieciowy. To rozwiązanie powinno się przyczynić do zmniejszenia liczby dzikich wysypisk i wyrzucania śmieci do rowów przy drogach oraz do lasów. Dotychczas każdy, kto tak zrobił, nie musiał płacić za odbiór tych śmieci. Po wejściu w życie ustawy zapłaci bez względu na to, co zrobi z odpadami.
Dodatkowo samorządy gmin będą musiały stworzyć regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji.

Nowe przepisy zobowiązują gminy do osiągnięcia unijnych poziomów redukcji odpadów. Do 16 lipca 2013 r. samorządy będą musiały zredukować ilość odpadów trafiających na wysypiska do poziomu 50 proc., a do 2020 r. – do 75 proc. masy odpadów z 1995 r.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy