Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów staje się faktem

Region

W piątkowy wieczór burmistrzowie trzech sąsiadujących ze sobą gmin: Podkowy Leśnej, Milanówka i Brwinowa podpisali porozumienie o zawiązaniu Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów.

Zdarzeniu nadano uroczystą oprawę, a wszyscy trzej burmistrzowie po kolei: Jerzy Wysocki z Milanówka, Andrzej Kościelny z Podkowy Leśnej i Andrzej Guzik z Brwinowa, przybliżyli zebranym gościom poszczególne zagadnienia planowanej współpracy. Wspólnota problemów i potrzeb sąsiadujących ze sobą miast-ogrodów skłoniła ich samorządy do stworzenia płaszczyzny wspólnego ich rozwiązywania.

Obecny na uroczystości z ramienia samorządu wojewódzkiego Grzegorz Kostrzewa-Zorbas,  przewodniczący komisji rozwoju regionalnego sejmiku mazowieckiego, podkreślił pionierski i godny naśladowania przez inne samorządy charakter współpracy trzech miast-ogrodów.  – Współpraca ta ma tym większe znaczenie, że dąży do popularyzowania niezmiernie korzystnej dla regionu koncepcji urbanizacyjnej, jaką jest idea miast-ogrodów – mówił Kostrzewa-Zorbas.

Samo miejsce podpisania porozumienia nie zostało wybrane przypadkowo. Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy Turczynek położony jest na granicy wszystkich trzech gmin. Dzięki współpracy w ramach „Trójmiasta”, zabytkowe wille Turczynka mają szanse znów tętnić życiem. Koncepcja współpracy zakłada bowiem utworzenie tutaj wspólnego centrum społeczno-kulturalnego, połączonego z zapleczem konferencyjnym i hotelowym.

Akt podpisania porozumienia Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów wpisał się w inaugurację tegorocznych Festiwali „Otwarte Ogrody”, rozpoczynających się właśnie w Podkowie Leśnej i w Milanówku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.