Początek ferii na drogach

Region

Ferie zimowe w województwie mazowieckim rozpoczęły się 1 lutego. Jednak to oficjalna data. Fala wyjazdów ruszyła już w miniony piątek. Okazuje się, że na drogach nie obyło się bez stłuczek.

Weekendy to okres wyjazdów i powrotów. Teraz do osób, które w wolne dni odwiedzają rodziny w innych miastach dochodzą jeszcze kierowcy, którzy wraz z rodzinami udają się na zimowy wypoczynek w góry lub inną część kraju. Więcej samochodów na drogach, to większe korki i więcej kolizji. Policjanci w miniony weekend, który rozpoczynał ferie zimowe w naszym województwie, mieli pełne ręce roboty. 

Na drogach powiatów pruszkowskiego i grodziskiego doszło do wielu drogowych zdarzeń. – Od piątku do poniedziałku odnotowaliśmy aż 15 kolizji. Na szczęście nie było żadnego wypadku – mówi nam asp. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. W powicie grodziskim było podobnie. – W trakcie tych trzech dni odnotowaliśmy 12 kolizji, nie było żadnego wypadku – zaznacza asp. Sławomir Janowiec z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Skąd tak wiele stłuczek? Okazuje się, że początek ferii nie miał z tym wiele wspólnego. – Wszystko zależy od pogody. Weekend był ładny i słoneczny, a kierowcy widocznie poczuli się zbyt pewnie na drogach – dodaje Kańka. 

Ferie to nie tylko czas rodzinnych wyjazdów, ale również zimowisk dla dzieci. Najmłodsi najczęściej na wycieczki jeżdżą autokarami, dlatego też policjanci w trakcie zimowej przerwy kontrolują tego typu pojazdy. Funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny autokarów oraz stan trzeźwości kierowców. Specjalne punkty działają w Piastowie na terenie parkingu Tesco oraz w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Chełmońskiego 33 na terenie PKS Grodzisk Mazowiecki. To jednak nie koniec. Funkcjonariuszy można wezwać również na miejsce wyjazdu autokaru, np. pod szkołę. Warto policjantów zaprosić na kontrolę nieco wcześniej. – W piątek nasza załoga została poproszona do przeprowadzenia jednej kontroli poza punktem – mówi nam Kańka. 

Grodziska komenda również skontrolowała tylko jeden autokar. – Kontroli jest mniej, ponieważ rodzice chętniej korzystają ze strony internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl. Można tam znaleźć informacje z ostatniego przeglądu autokaru oraz informacje o polisie OC. Wystarczy wpisać tylko numer rejestracyjny – podkreśla Janowiec.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.