Pesa dostarczy pociągi Kolejom Mazowieckim

Region

Bydgoska Pesa wkrótce podpiszę umowę na dostawę 16 pociągów dla Mazowsza. Szwajcarski Stadler uznał, iż nie da rady w rok wykonać zamówienia.

Perypetie z przetargiem na dostawę 16 nowych składów dla Kolei Mazowieckich rozpoczęły się rok temu. Szwajcarska firma Stadler wygrała przetarg, jednak KM doliczyły do proponowanej ceny podatek VAT. Okazało się, ze spółka nie jest w stanie przeznaczyć tak wielkiej kwoty na to przedsięwzięcie i przetarg unieważniono. Na to nie zgodził się Stadler i skierował sprawę do KIO twierdząc, że przewoźnik szybko uzyska zwrot podatku.

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że Szwajcarzy mają rację. Jednak od tej decyzji odwołały się Koleje Mazowieckie. Sędziowie ponownie przyznali racje Stadlerowi. Przewoźnik dopiero w listopadzie uzyskał zgody na podpisanie kontraktu na dostawę 16 pociągów. Jednak szwajcarski producent odmówił jej podpisania tłumacząc, że termin oddania nowych pociągów ustalony na koniec 2011 roku jest już niemożliwy do zrealizowania.

Tego zadania postanowiła się podjąć bydgoska Pesa, która zgłosiła drugą ofertę. Koleje Mazowieckie właśnie ogłosiły ją zwycięzcą przetargu.

– Termin podpisania umowy wyznaczono na 3 stycznia. Staniemy na głowie, żeby zdążyć z dostawą pociągów do końca 2011 r. – powiedział dla Gazety Wyborczej Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy. Za 16 składów typu Elf Mazowsze będzie musiało zapłacić 91,7 mln euro brutto.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.