Pawilon Kultury w Grodzisku zaprasza za Światowy Dzień Serca

Grodzisk Maz.

30 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Z tej okazji w grodziskim Pawilonie Kultury przy ul. Westfala 3 odbędzie się spotkanie i prelekcja specjalisty kardiologa. Będzie można też m.in. wykonać bezpłatne badanie EKG i pomiar ciśnienia tętniczego.

W Grodzisku Mazowieckim od końca sierpnia organizowana jest akcja „Dzień dla serca”. Mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać ekg, zmierzyć ciśnienie oraz skorzystać z konsultacji lekarzy – kardiologów. W trakcie spotkań przeprowadzane są prelekcje na temat profilaktyki chorób serca. Można również porozmawiać z dietetykami, wykonać pomiar BMI (wskaźnik masy ciała) oraz sprawdzić swój wiek metaboliczny. Dużym zainteresowaniem cieszy się pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, podczas którego mieszkańcy mogą nauczyć się, jak poprawnie wykonać sztuczne oddychanie ratujące życie. Do tej pory w „Dniu dla Serca” udział wzięło ponad 400 osób.

Kolejne spotkanie już 30 września, czyli w najbliższą niedzielę. Wydarzenie odbędzie się w grodziskim Pawilonie Kultury przy ul. Westfala 3 w godz. 11-14. Tego dnia pojawią się krwiodawcy z Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża im. Jana Kustosza przy Gedeon Richter Polska. Codziennie w całej Polsce potrzebne są setki litrów krwi, przykładowo do przeszczepu serca zużywa się średnio 5–6 litrów. Krwiodawstwo nie boli, nie uzależnia, nie powoduje skutków ubocznych. Jest darem serca.

Tego dnia będzie można wysłuchać prelekcji kardiologa na temat objawów, konsekwencji i leczenia: chorób wieńcowych, zawałów serca, nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków (z uwzględnieniem udaru mózgu). Ponadto będzie można bezpłatnie wykonać badanie EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, skorzystać z porad dietetycznych, a także wziąć udział w pokazie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.