„Parkuj i jedź” w Nadarzynie

Nadarzyn

W sąsiedztwie Urzędu Gminy w Nadarzynie powstanie parking w systemie „parkuj i jedź”. Celem projektu ma być unowocześnienie systemu komunikacyjnego. Ale w jaki sposób? Więcej szczegółów w tekście poniżej.

Najczęściej parkingi w systemie „parkuj i jedź” powstają w sąsiedztwie kolei. Jednak w Nadarzynie taki obiekt posłuży do przesiadek z aut osobowych na autobusy. Dokładnie parking powstanie na terenie między urzędem gminy a przedsiębiorstwem komunalnym. Miejsc do pozostawiania samochodów będzie aż 200.

Co jeszcze przewiduje projekt? – Celem projektu jest unowocześnienie systemu komunikacyjnego na terenie Gminy Nadarzyn. W jednym miejscu powstanie centrum przesiadkowe dla wszystkich linii autobusowych (ZTM, linia pruszkowska i linia brwinowska), a także prywatnych przewoźników. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli zostawiać samochody na parkingu, który będzie liczył ponad 200 miejsc i przesiąść się do autobusu. Nie zapominamy o poruszających się rowerami. Te osoby będą mogły pozostawić swoje pojazdy pod zadaszeniem – mówi Anna Gutowska, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy Nadarzyn.

Ale to nie wszystko. – W ramach projektu planujemy również budowę chodników, zadaszenia peronów, zamkniętej poczekalni na peronie przystankowych. Konieczna będzie przebudowa fragmentu ul. Granicznej do obsługi stacji przesiadkowej – zaznacza Gutowska.

Gmina chce stworzyć sieć autobusowych linii wewnętrznych, które będą kursować po wszystkich miejscowościach na jej terenie i dowiozą mieszkańców do centrum przesiadkowego (czyli parkingu „parkuj i jedź”). A co z pomysłem poprowadzenia torów Warszawskiej Kolei Dojazdowej do Nadarzyna? –  Na tym etapie inwestycja nie jest w żaden sposób związana ze stworzeniem połączenia z Warszawską Koleją Dojazdową. Ten temat również jest poruszany podczas wielu spotkań, ale nie będzie realizowany w ramach tego projektu – odpowiada Gutowska.

W najbliższym czasie ma zostać podpisana umowa na dofinansowanie projektu „parkuj i jedź”. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie zadania. Szacunkowy koszt inwestycji na etapie programu funkcjonalno-użytkowego wynosi ponad 6,5 mln zł, jednak ostateczna kwota zależy od ofert, które zostaną złożone w postępowaniu przetargowym.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.