Pałac w rękach gminy

Brwinów

Starania władz Brwinowa o pozyskanie prawa własności do zabytkowego pałacu Wierusz-Kowalskich zakończyły się sukcesem. W piątek, 6 listopada, podpisany został akt notarialny.

Radości z przejęcia praw własności do pałacu nie krył burmistrz Arkadiusz Kosiński, który na swoim facebookowym profilu ogłosił w piątkowe popołudnie „Pałac jest nasz!!!”. Entuzjazm ma swoje podstawy. O pozyskanie obiektu gmina starała się od lat. – Jest to historyczna chwila dla gminy Brwinów. Ministerstwo Skarbu wyraziło zgodę na sfinalizowanie transakcji: 6 listopada został sporządzony akt notarialny nabycia przez gminę Brwinów położonej w centrum miasta nieruchomości należącej przez ostatnie kilkadziesiąt lat do SGGW – informuje biuro promocji urzędu gminy.

Chodzi nie tylko o sam Pałac Wierusz-Kowalskich, ale także otaczający go park i budynki pomocnicze na działce między ulicami Dworską, Przejazd i Piłsudskiego. Jakie będzie ich przeznaczenie w przyszłości? Mają one służyć mieszkańcom jako dom kultury. – Do projektu budżetu na rok 2016 będę proponował wprowadzenie dokumentacji projektowej rewitalizacji pałacu Wierusz-Kowalskich wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Myślę, że przy tak skomplikowanym obiekcie, gdzie potrzebne są ekspertyzy i opinie konserwatora, dokumentację, którą zlecimy na początku roku, otrzymamy na jego koniec. To są długotrwałe procedury. Pierwsze prace będziemy planowali na 2017 i 2018 rok – wyjaśnia burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Wcześniej władze gminy planują zadbać o przypałacowy park, oczyszczając zaniedbaną część z chaszczy i otwierając go dla mieszkańców.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.