Ostatni dzwonek, aby dopisać się do spisu wyborców

Wybory 2018

Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę. Przypominamy, że głosować można poza miejscem zameldowania, jednak trzeba wcześniej dopełnić określonych formalności. I trzeba się z tym już bardzo spieszyć.

Zasadą obowiązującą przy wyborach samorządowych jest, że uprawnione do głosowania na danym terenie są osoby realnie go zamieszkujące. Można być więc zameldowanym na drugim końcu Polski, ale posiadać prawo wyborcze w Pruszkowie. Należy jednak odpowiednio wcześnie zgłosić ten fakt. Potrzeba na to minimum trzy dni. Aby zdążyć przed niedzielą, załatwianie formalności trzeba zacząć najpóźniej we wtorek.

Jak to zrobić? Pierwszy krok to złożenie wniosku do urzędu gminy, w której chcemy być uwzględnieni w spisie wyborców. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem internetowej platformy Obywatel.gov.pl. Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego.

Zgodę lub odmowę uwaględnienia wniosku wydaje wójt, burmistrz lub prezydent gminy. Zgodnie z przepisami ma on obowiązek sprawdzić, czy wnioskodawca faktycznie zamieszkuje dany teren. Pomocne może być więc okazanie np. umowy najmu mieszkania.

Od momentu złożenia wniosku, włodarze gmin mają nie więcej niż trzy dni na jego rozpatrzenie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.