Osiedle na „krańcu świata” wypięknieje

Pruszków

Zapewnienia władz Pruszkowa dotyczące systematycznej odnowy osiedla na Papierni powoli zaczynają się spełniać. W tym roku ma zostać wyremontowany budynek z numerem 5.

Papiernia – tak mieszkańcy Pruszkowa nazywają osiedle przy ul. Broniewskiego. Kilkanaście lat temu wydostanie się z tego miejsca nie stanowiło problemu. Dziś teren ogrodzony jest „murami” – z jednej strony to ogrodzenie Millenium Logistic Park, z drugiej torowisko zasłonięte szpalerem ekranów akustycznych. To sprawia, że osiedle wygląda tak, jakby znajdowało się na „krańcu świata”. Tak też czują się jego mieskańcy. – Na tym osiedlu nie ma nic. Poza trzepakiem, na którym bawią się dzieci, nie mamy dojścia do autobusu, a matki z wózkami przechodzą przez tory. Teren wysypany jest cegłą, a to woła o pomstę do nieba. Dzieci nie mają jak dojeżdżać do szkół i przedszkoli. Jesteśmy odcięci od wszystkiego. Zapraszamy prezydenta i radnych na to osiedle. Przyjedźcie i przekonajcie się jak tam jest – mówiła rok temu Teresa Białkowska, mieszkanka osiedla na Papierni.

To nie był jedyny głos. Mieszkańcy osiedla w ubiegłym roku wybrali się na posiedzenie rady miasta. Tam zaprosili włodarzy miasta i radnych na wizję w terenie. Ci przyjęli zaproszenie. W lipcu ubiegłego roku wiceprezydent Andrzej Kurzela w asyście radnych przyjechał na Papiernię. Wszystkich przywitała duża grupa mieszkańców. Po zapoznaniu się ze stanem całego osiedla oraz postulatami mieszkańców padły obietnice, że osiedle zostanie wyremontowane.

Wtedy prezentowano również harmonogram remontów, które systematycznie będą prowadzone na osiedlu przy Broniewskiego. Jak prezentują się kalkulacje? Łącznie na wykonanie remontu budynków TBS „Zieleń Miejska” będzie musiało przeznaczyć ponad 3 mln zł. W 2016 r. opracowywana będzie dokumentacja, a robotnicy zmodernizują blok z numerem 5. Rok później nowy wygląd zyskają domy z numerami 1B, 7 i 9. Na 2018 r. zaplanowano remont budynku 1A oraz zagospodarowanie terenu.

Zapewnienia i obietnice zaczynają powoli wcielać się w życie. Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Zieleń Miejska” właśnie rozpoczęło poszukiwania firmy, która zajmie się remontem bloku z numerem 5. Co dokładnie zostanie wykonane? W piwnicy, na klatce schodowej i w niektórych lokalach wymieniona zostanie stolarka okienna, wyremontowane zostaną balkony, nowe będą drzwi do klatki schodowej oraz nowe domofony. Sama klatka również przejdzie remont. Cały budynek zostanie docieplony, podobnie jak dach. Budynek będzie miał również nową elewację w odcieniach beżu i brązu. Jeśli TBS znajdzie wykonawcę już w pierwszym przetargu, to budynek powinien zostać wyremontowany do 15 października br.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.