Oddaj krew, bądź potrzebny

Region

Kurczą się zapasy krwi, szczególnie grup z czynnikiem Rh(-). Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie określa ich stan jako bardzo niski. Każdy dawca jest więc na wagę złota.

Najbardziej poszukiwanie grupy to A Rh(-), B Rh(-), AB Rh(-), 0 Rh(-) i AB Rh(+). Gdzie można oddać krew? W naszym regionie krew można oddawać w każdy wtorek w godz. 9.30-12.30 w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim. Chętni mogą zgłaszać się także do siedziby Centrum Krwiodawstwa w Warszawie przy ul. Saskiej 63/75. Na ulicach pojawią się także specjalne ambulanse. Jeden z nich zaparrkuje w sobotę, 5 grudnia, przed pruszkowskim basenem Kapry (ul. Andrzeja 3, godz. 10.00-14.00).

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Samo pobieranie krwi nie trwa długo i nie jest bolesne, a może pomóc uratować życie lub zdrowie innych osób. Zanim ochotnicy trafią na specjalny fotel dla dawców, zostaną przebadani przez lekarza.

Jak przygotować się do oddania krwi? Należy dobrze się wyspać, dzień wcześniej pamiętać o piciu wody i spożywaniu lekkich posiłków. Palacze papierosów mogą oddawać krew, ale proszeni są o ograniczenie ilości „dymków”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.