Ocena nie tylko ofert, ale też oferentów

Raszyn

Przetarg na wynajem Centrum Medycznego Raszyn czeka na rozstrzygnięcie. Trwają wizytacje u oferentów, którzy do niego przystąpili.

Do walki o prowadzenie od stycznia przyszłego roku przychodni przy ul. Poniatowskiego stanęło pięciu chętnych. W tym dotychczasowy operator Centrum, czyli ZOZ Ochota. Decyzję, kto ostatecznie zwycięży władze Raszyna podejmą nie tylko na podstawie wymaganych w przetargu dokumentów, ale także po przeprowadzeniu wizji lokalnych u wszystkich podmiotów, które do niego stanęły. Te właśnie trwają. – Jesteśmy na etapie oceniania nie tylko ofert, ale też samych oferentów. W ostatnich dniach podróżujemy po placówkach, zbieramy informacje od pacjentów, oglądamy na miejscu formę obecnej działalności – wyjaśnia Mirosław Chmielewski, pełnomocnik wójta gminy Raszyn ds. rozwoju. 

Jakie są pierwsze wrażenia z wizytacji? – Tego nie mogę zdradzić. To zresztą byłaby tylko moja osobista opinia, a w tej sprawie konieczna jest jednomyślność wszystkich, w tym radnych – zastrzega Chmielewski. I dodaje: – Decyzji można spodziewać się w połowie listopada.

Na to rozstrzygnięcie czekają nie tylko obecni pacjenci Centrum Medycznego, ale przede wszystkim ci, którzy ze względu na kiepski poziom dotychczasowej opieki przenieśli się do innych przychodni. Takich „uciekinierów” jest ok. 5 tys. O tyle stopniała liczba podopiecznych raszyńskiej lecznicy w porównaniu z początkami jej działania. Jaki był powód tego eksodusu? Długie kolejki do specjalistów, absencja lekarzy, zapisy, które wymagały stawienia się na miejscu o świcie. Jak zapewniał pod koniec sierpnia wójt Andrzej Zaremba, część problemów została rozwiązana, bo zbliżający się koniec umowy podziałał motywująco na operatora Centrum, czyli ZOZ Ochota. Ten podmiot także stanął do przetargu.

W jaki sposób władze gminy chcą zapobiec powtórzeniu się kłopotów z przeszłości? Przypomnijmy. Najemca obiektu przy ul. Poniatowskiego będzie zobowiązany do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w pełnym zakresie, czyli opieki we wszystkich grupach wiekowych w tym lekarza pediatry, pielęgniarki i położnej, a także stomatologa, lekarzy specjalistów i rehabilitanta. 

W Centrum funkcjonować ma gabinet zabiegowy, punkt pobrań i szczepień. Pacjenci będą przyjmowani przez minimum trzech lekarzy rodzinnych (bądź dwóch lekarzy i jednego lekarza dyżurnego) oraz dwóch lekarzy pediatrów. W przypadku zwiększenia liczby pacjentów kadra lekarska ma ulegać zwiększeniu. W przypadku nieobecności medyków konieczne będzie zapewnienie ich zastępstwa. Dodatkowo, w przychodni pacjenci będą mieć możliwość korzystania z bezpłatnych świadczeń, które nie zostaną objęte kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z własnej kieszeni ma je finansować operator placówki.

Zwycięzca przetargu rozpocznie działalność w Raszynie 1 stycznia. Umowa przewiduje trzyletni okres najmu. Centrum Medyczne funkcjonuje od końca 2014 r. Po dwuletniej budowie w nowym obiekcie pojawiły przestronne gabinety, zastosowano wszelkie standardy wymagane w nowoczesnych placówkach zdrowotnych. Całość kosztowała budżet gminy prawie 7,5 mln zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.