Obwodnicą Grodziska pojedziemy w 2019 roku?

Grodzisk Maz.

Wyczekiwana od lat budowa zachodniej obwodnicy Grodziska ma szansę się urzeczywistnić. Wszystko wskazuje na to, że przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w wakacje.

W budżecie Mazowsza na 2017 r. zarezerwowano 2,2 mln zł na budowę zachodniej obwodnicy Błonia, zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego oraz przebudowę dw 579 na odcinku Grodzisk – Błonie. Okazuje się, że przygotowania do rozpoczęcia inwestycji są na ostatniej prostej. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ma już prawomocną decyzję środowiskową. Udało się też zażegnać protesty mieszkańców, którzy nie godzili się z planowanym przebiegiem trasy.

Burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński w trakcie sesji rady gminy 25 stycznia zapewniał, że niebawem zostanie ogłoszony przetarg na tę inwestycję. – Dziś mamy czystą decyzję środowiskową. Odwołanie zostało wycofane. Może się pojawić odwołanie od zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, ale to tylko odwołanie administracyjne. Tu już nikt nie rozpatruje czy droga jest za blisko czy za daleko, tylko czy procedura administracyjna była dobrze prowadzona. I jeżeli się ktoś odwoła, choć liczę że tak się nie stanie, to w ciągu dwóch miesięcy minister musi to wyjaśnić. Wszystko wskazuje na to, że przetarg na budowę obwodnicy zostanie ogłoszony w tym roku, dodatkowo planują ogłosić jeden przetarg na budowę obwodnicy i drogi do Radziejowic, czyli połączyć te dwie inwestycje i ogłosić w jednym przetargu – mówił burmistrz Benedykciński.

I dodawał: – Jeżeli nie będzie odwołania to powinniśmy mieć w marcu lub kwietniu prawomocną decyzję ZRID. Przetarg może w maju – czerwcu. Będzie trwał trzy lub cztery miesiące, bo to przetarg unijny. Wrzesień – październik podpisanie umowy, przed zimą zaczęte roboty, czyli de facto przyszły rok rozpoczęte ciężkie roboty przy budowie obwodnicy. Finał w 2019 roku. I to jest  realne, bardzo realne.

Te informacje potwierdza Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. To właśnie MZDW będzie odpowiadać za realizację tego zadania z ramienia marszałka. – Tuż przed nami jest złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID na budowę zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Dokumenty powinny trafić do wojewody w ciągu dwóch trzech tygodni. Decyzję powinniśmy otrzymać w ciągu trzech miesięcy. W optymistycznym wariancie jeśli nie będzie odwołań, to po uprawomocnieniu decyzji ogłosimy przetarg na budowę. Liczymy, że nastąpi to w lipcu – mówi nam Monika Burdon. – Co do kolejnych terminów to jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o dacie zakończenia inwestycji. To duży przetarg. Zapewne pojawią się pytania, a to wydłuża procedurę i przesuwa inwestycję w czasie – dodaje.

Rzeczniczka MZDW przyznaje, że w ostatnich miesiącach przygotowania do inwestycji nabrały tempa. – Duża w tym zasługa pana burmistrza, który pomógł uporządkować nam sprawy związane z własnością gruntów i uspokoić protesty – zaznacza.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.