Obawy o kolejne drzewa

Piastów

Mieszkańcy Piastowa są pełni obaw. Na dworcu PKP zaobserwowali grupę osób z dokumentami w rękach, która analizowała teren. Pojawiają się pytania o cel tej wizyty. Mieszkańcy zastanawiają się, czy możliwa jest wycinka kolejnych drzew.

W lutym kolejarze wycięli 5 drzew rosnących przy peronie kolejowym w Piastowie. Burmistrz i mieszkańcy czuli się pokrzywdzeni. Kolejarze zapewniali, że działali zgodnie z prawem. Dla mieszkańców drzewa miały szczególną wartość. Stały się symbolem Piastowa i przez 80 lat tworzyły wyjątkowy klimat. Tydzień po przeprowadzeniu wycinki mieszkańcy w proteście przynieśli na peron kwiaty i rysunki przedszkolaków.

Mieszkańców ogarnęły kolejne obawy. Na dworcu pojawiła się grupa osób, która bacznie obserwowała teren. Pojawiły się przypuszczenia, że to kolejarze. – Kolejna przymiarka do wycinki drzew przy PKP Piastów na wysokości postoju taxi – brzmiał jeden z komentarzy.

Na samym peronie kolejarze przeprowadzili już czystkę. – Wycięto wszystkie drzewa. W ciągu ul. Tuwima znajdują się wysokie topole. Kilka drzew zostało już usuniętych przez kolejarzy. Zgoda starostwa dotycząca prac związanych z wycinką obowiązywała do końca lutego. Gdyby kolejarze chcieli podjąć kolejne działania to musieliby zwrócić się do gminy. Takiego kroku nie poczynili. W każdym razie my nie wydamy żadnej nieprzemyślanej decyzji – wyjaśnia Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

Wychodzi na to, że mieszkańcy nie muszą mieć żadnych obaw. W takim razie, czym spowodowana była wizyta przedstawicieli spółki. – Prawdopodobnie chodzi o przygotowania do planowanego remontu linii kolejowej. W tym przypadku rozwiązania proponowane przez kolejarzy dalekie są od ideału. Chcielibyśmy, żeby na czas remontu ruch został utrzymany chociaż po jednym torze – mówi burmistrz Piastowa.

Kolejarze zapewniają, że wycinać drzew nie będą. W tej chwili najważniejsze jest przygotowanie do modernizacji linii nr 447. Również w Piastowie nie obejdzie się bez zmian. – PKP PLK S.A. w ramach prac inwestycyjnych przy modernizacji linii nr 447 na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki w rejonie dworca Piastów nie planuje przeprowadzania żadnych dodatkowych wycinek drzew. Zakres robót modernizacyjnych na terenie miasta Piastów obejmuje: przebudowę przejścia podziemnego dla pieszych, peronów, torów, podtorza, instalacji odwodnieniowej, sieci trakcyjnej, sieci elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym – podaje Łukasz Kwasiborski z biura prasowego PKP PLK.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.