Nowe parkingi coraz bliżej

Pruszków

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w rejonie dworca kolejowego w Pruszkowie graniczy z cudem. Wiele wskazuje na to, że ta sytuacja się zmieni. Władze miasta planują budowę parkingów w tym rejonie.

Kierowców zachęca się do przesiadek w pojazdy komunikacji miejskiej. Kłopot jednak w tym, że wygodnych węzłów przesiadkowych w naszym regionie jest niewiele. Idealnie widać to na ulicach Pruszkowa. Przy ul. Sienkiewicza w rejonie stacji PKP znalezienie wolnego miejsca parkingowego w ciągu dnia jest praktycznie nierealne. Mieszkańcy zostawiają więc swoje auta gdzie popadnie, zastawiając chodniki i niszcząc trawniki.

Zapowiada się jednak zmiana na lepsze. W rejonie stacji kolejowej mają powstać dwa parkingi: wielopoziomowy przy ul. Sienkiewicza na 350 miejsc i jednopoziomowy przy ul. Waryńskiego na 150 miejsc. – Do końca marca będziemy mieć gotowe projekty budowlane. Niestety na realizację trzeba będzie poczekać – wyjaśnia Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Czekamy na konkursy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Liczymy na to, że zostaną ogłoszone w drugiej połowie roku. Zależy nam na dofinansowaniach, ponieważ szacunkowy koszt budowy parkingu przy Sienkiewicza to 10 mln zł, a z ZIT możemy dostać nawet 85 proc. tej kwoty – podkreśla.

A co jeśli dofinansowań w ramach ZIT nie uda się uzyskać? – Będziemy musieli szukać środków w innych programach, a realizację podzielić na etapy. W pierwszej kolejności wybudowalibyśmy parking przy Waryńskiego, bo ten jest mniejszy, a co za tym idzie tańszy – mówi Kurzela.

Władze Pruszkowa 10 lutego podpisały z PKP SA umowę dzierżawy placu o powierzchni ponad 5 tys. m kw. właśnie przy Waryńskiego. Zgodnie z planami ma tam powstać parking, chodnik, ścieżka rowerowa. Parking będzie oświetlony i objęty monitoringiem. Umowa na dzierżawę terenu przy Sienkiewicza obowiązuje od dawna. Dziś istnieje tam parking, który miasto udostępnia mieszkańcom. – Liczymy na to, że kolejarze oddadzą nam ten teren – zaznacza wiceprezydent Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.