Niespodzianka bez iglicy

Grodzisk Maz.

Rewaloryzacja grodziskiej willi Niespodzianka trwa w najlepsze. Obiekt stracił charakterystyczny iglicowy dach. Po zakończeniu remontu zabytkowa willa odzyska dawny blask.

Willa Niespodzianka to jeden z najcenniejszych budynków na terenie Grodziska Mazowieckiego. Została wybudowana w 1903 r. i pierwotnie pełniła funkcje domu letniskowego. Po blisko 30 latach zmieniła właściciela. Rodzina Chmielewskich sprzedała ją Maurycemu Frejdlichowi. Później mieszkała tu rodzina Wykuszów. Po wojnie w tym małym grodziskim „pałacyku”mieściły się mieszkania kwaterunkowe. Kilka lat temu Niespodzianka opustoszała. Gmina kupiła obiekt od prywatnych właścicieli i już od tego momentu ruszyły przygotowania do remontu.

W pierwszej kolejności wykonano doraźne roboty, których celem było zabezpieczenie zabytkowej willi. W lutym tego roku na teren wjechał ciężki sprzęt i ruszył długo zapowiadany remont zabytku. A te jak się okazuje nie były łatwe. – Musieliśmy wzmocnić fundamenty Niespodzianki. Prace były dość żmudne bowiem musieliśmy odkopywać fundamenty dosłownie metr po metrze – mówi nam Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych. – Wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem. Wykonawca zadeklarował nawet, że roboty zakończy wcześniej – dodaje.

Według zapewnień wykonawcy Niespodzianka ma być gotowa jeszcze w tym roku, choć termin zakończenia robót zgodnie z zapisami umowy to marzec przyszłego roku. Jeśli optymistyczny scenariusz się sprawdzi, to jest szansa, że Niespodzianka zostanie oddana do użytku w sylwestrową noc. A to wydarzenie zgodnie z wcześniejszymi planami uświetni ślub wybranej pary, którego udzieli sam burmistrz. 

Zakres prac związanych z Niespodzianką jest bardzo obszerny. Stan budynku nie był najlepszy, dlatego konieczne było m.in. wyburzenie starych stropów. Oprócz robót budowlanych jednocześnie prowadzone są prace wykończeniowe. – Trwają prace związane z montażem instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. W renowacji są również okna, które nadadzą willi charakteru – podkreśla naczelniczka. 
Uwagę mieszkańców przyciągnął fakt, że z wieży został zdjęty charakterystyczny dach. – Zadaszenie wieży ściągnęliśmy dźwigiem. Konstrukcja nadal jest na terenie budowy i jest remontowana. Taką przyjęliśmy technologię. Za około dwa, trzy tygodnie dach wróci na miejsce – zaznacza Chrzanowska. 

Pozostaje zatem pytanie co znajdzie się w Niespodziance? – Będą organizowane w niej wystawy prac naszych lokalnych artystów oraz prac prezentujących Grodzisk. Chcemy również by w Niespodziance znalazło się miejsce dla utalentowanej młodzieży interesującej się m.in. rzeźbiarstwem – wylicza Urszula Chrzanowska. – Niespodzianka będzie również pięknym miejscem, w którym udzielane będą śluby – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.