Nieodpowiednie godziny porannych kursów ZBA?

Region

W godzinach porannych pasażerowie z Brwinowa mogą korzystać z autobusów ZBA, które poruszają się autostradą. Nie wszystkim odpowiadają jednak godziny kursów.

Pasażerowie podkreślają, że dzięki ZBA można uniknąć porannych korków w Pruszkowie. Jednak nie wszystko wygląda tak kolorowo. – Po wielu prośbach wprowadzono trzy kursy rano autostradą, ale chyba ktoś nie do końca to przemyślał…. Dlaczego są w tak dziwnych godzinach? Zazwyczaj pracę zaczyna się o 7, 8 lub 9, żadnego z nich nie da się wykorzystać aby zdążyć. Do tego przydałby się kurs o 8.04 i 8.14 autostradowy dla rodziców, którzy odprowadzają dzieci na 8 do szkoły – napisał do nas Bartosz.

Koleje Mazowieckie zwracają uwagę, że rozkład powstał  w wyniku konsultacji z urzędem gminy Brwinów. Zwiększenie liczby kursów jest możliwe, ale głównym determinantem jest liczba pasażerów. Autobusy ZBA nie zawsze są jednak zapełnione. – Poranne kursy pomiędzy Warszawą i Brwinowem oraz co trzeci kurs przyspieszony trasą przez autostradę zostały opracowane na podstawie obserwacji i konsultacji z władzami miasta Brwinów. Ewentualne uzupełnienie porannych autobusów ZBA jest uzależnione od wyników obserwacji zapełnienia autobusów linii ZBA kursujących obecnie. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że autobusy linii ZBA w kierunku Warszawy zabierają około 40 – 50 podróżnych. Posiadają więc pewien, niewykorzystany w tym wariancie trasy potencjał przewozowy – dysponowane na rzecz KM autobusy niskopodłogowe umożliwiają przewóz około 80 – 85 osób, w tym 40 – 41 na miejscach siedzących – wyjaśnia Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich.

Co istotne, przewoźnik przygotowany jest na zmianę sytuacji. – Nie wykluczamy jednak, że pewne zmiany, np. większa liczba podróżnych może przynieść październik,  co wiąże się z rozpoczęciem roku akademickiego. W przypadku wzrostu frekwencji pasażerów w autobusach linii ZBA podjęte zostaną działania w kierunku dołożenia kolejnych kursów przyśpieszonych – zaznacza Donata Nowakowska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.