Niebezpieczne reklamy LED

Region

Kolorowe, jaskrawe, mocne i przykuwające uwagę – takie właśnie maja być reklamy LED. Okazuje się jednak, że mogą być one niebezpieczne - podaje portal gazeta.pl

Zespół naukowców z Politechniki Poznańskiej latem ubiegłego roku przeprowadził badania dotyczące reklam LED-owych. Badacze sprawdzili, jaki wpływ na kierowców ma 18 LED-owych telebimów ustawionych na ulicach Poznania. Większość pomiarów była wykonywana w nocy, bo według naukowców wtedy reklamy są najbardziej niebezpieczne.

Prof. Konard Domke w wywiadzie dla Gazety Wyborczej przyznał, że kierowcy, którzy przejeżdżają obok reklamy LED, mimowolnie skręcają w jej stronę. Innym problemem jest jaskrawe światło, które emitują telebimy. Często wyświetlane na nich reklamy w dzień zupełnie nam nie przeszkadzają, niestety w nocy sytuacja drastycznie się zmienia. Wtedy kontrast miedzy reklamą a tłem jest bardzo duży. Kierowcy w nocy są rażeni przez mocne światło reklam, a ich funkcja widzenia jest chwilowo upośledzona.

Kierowcy narzekają również na szybkie zmiany obrazów na telebimach. Naukowcy również na to zwrócili swoja uwagę. Według ich opinii na LED-ach nie powinno się umieszczać filmów wideo lub spotów, które zmuszają widza by czekał na to, co będzie dalej. Reklamy nie powinny również zawierać treści wymagających zapamiętania: numerów, adresów. Niebezpieczne są również błyski i migające obrazy. Dlatego też telebimy LED-owe nie powinny być umieszczane w okolicach skrzyżowań.

Niestety w Polsce nie ma jeszcze przepisów dotyczących reklam LED. Normy są określone jedynie dla oświetlenia reklam starego typu. Według naukowców z Poznania powinniśmy iść za przykładem Austrii czy Stanów Zjednoczonych. Tam regulacje dotyczące reklam i telebimów ustalane są lokalnie. Badacze podkreślają, że badania prowadzone w ramach programu Akademicki Poznań były prowadzone kompleksowo i mogą mieć szerokie zastosowanie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.