Nie zaśpij z wnioskiem o świadczenie rodzinne

Region

Dla mniej zamożnych rodzin z dziećmi liczy się każdy grosz. Dlatego przypominamy, że wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2010/2011 przyjmowane są od 1 września. Termin wypłaty państwowej zapomogi zależy od tego kiedy złoży się dokumenty.

Podstawowym kryterium starania się o świadczenie jest wysokość dochodów na osobę w rodzinie. Te nie mogą przekroczyć kwoty 504 zł, a gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne 583 zł. Zasiłek od listopada ubiegłego roku. wzrósł, ale tylko symbolicznie. Na dziecko w wieku do pięciu lat przysługuje 68 zł, czyli o 20 zł więcej niż w latach ubiegłych. Na dziecko w wieku od sześciu do 18 lat dostaniemy 91 zł, czyli o 27 zł więcej i 98 zł na uczące się dziecko w wieku od 19 do 24 lat. W tym ostatnim przypadku kwota wzrosła o 30 zł.

Z państwowej zapomogi korzysta ponad 3 miliony dzieci w Polsce. Wsparcie można by udzielić większej grupie potrzebujących, gdyby kryterium dochodowe pozwalające wnioskować o świadczenie było wyższe. –  Często zdarza się, że ktoś przekracza owe 504 zł o grosz i już nie może skorzystać z pomocy, a pensje w Polsce rosną, chociaż bardzo powoli. Osoby takie często odwołują się od decyzji, ale jest to niestety bezskutecznie – mówi Edyta Bakiera z działu świadczeń społecznych pruszkowskiego MOPS-u.
Przepisy jednoznacznie wskazują też terminy wypłat. Dlatego przypominamy, jeśli starasz się o zasiłek musisz jak najszybciej dostarczyć do ośrodka pomocy społecznej wniosek wraz z dokumentami – zaświadczenie o dochodach, kopie dowodu osobistego, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, Jeśli wniosek zostanie złożony w dniach od 1 do 30 września, to decyzję o przyznaniu świadczenia i pieniądze za listopad dostaniemy do 30 listopada. Zaś jeżeli zrobimy to pomiędzy 1 października a 30 listopada, wypłatę otrzymamy do 31 grudnia.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.