Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród

Region

Władze Grodziska nie ustają w staraniach o pozyskanie nowych inwestycji, które mogą być w przyszłości szansą rozwoju dla miasta i regionu.

Blisko dwa lata trwały wstępne negocjacje na temat zlokalizowania w pobliżu Grodziska (w okolicach miejscowości Tłuste) lub Mszczonowa gigantycznego parku nauki i rozrywki Park of Poland. W zamierzeniu autorów projektu miał to być jeden z największych tego typu kompleksów rozrywkowo-edukacyjno-rekreacyjnych w Europie (o powierzchni 600 ha), porównywalny chyba tylko z podparyskim Disneylandem. Przewidywany koszt inwestycji szacowany był na około 600 mln euro, czyli mniej więcej 2,5 mld zł.

Według wstępnych planów, na terenie parku powstać miało wesołe miasteczko, aquapark, nowoczesne orbitarium i obserwatorium astronomiczne, obiekty służące aktywnemu wypoczynkowi i uprawianiu sportów ekstremalnych, a także spa, hotele, restauracje oraz kompleks konferencyjno-hotelowy.

Niestety, inwestor rozmowy zawiesił. Miały być kontynuowane po rozstrzygnięciu wyborów samorządowych, ale jak dotychczas nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia dalszych losów inwestycji. Podobno trwają intensywne rozmowy na wysokich szczeblach administracji rządowej. Ostrożność inwestora nie dziwi, gdy zważy się skalę przedsięwzięcia i wysokość nakładów.

Bardziej dziwił tzw. vox populi, czyli komentarze czytelników pod publikowanymi przez nas informacjami. Szczególnie tych najlepiej poinformowanych. Spisek miał polegać na tym, że pod pretekstem budowy wesołego miasteczka jakiś zagraniczny przybłęda robi w mediach szum i zamieszanie, aby za marne grosze wykupić ziemię polskiego rolnika, by ją następnie odsprzedać z poważnym zyskiem. Dokładnie tak, jak inne nasze narodowe skarby: stocznie, kopalnie, kombinaty, fabryki, banki i inne zakłady. Szczęśliwym zrządzeniem losu jego niecne knowania zostały na wylot przejrzane, a zamiary udaremnione. Chłop na ojcowiźnie pozostanie, a eurodopłaty należeć mu się będą jak psu zupa. A jak zechce do jakiegoś spa albo aquaparku, to pojedzie sobie do Paryża, Grecji albo nawet i Egiptu.

Ostatnio pojawił się kolejny projekt. Kapitalista holenderski planuje budowę największego w tej części Europy parku wodnego. Jedną z możliwych lokalizacji jest teren w okolicach miejscowości Tłuste. Na 40 ha miałby powstać kompleks składający się z basenów, sauny, zjeżdżalni, tuneli wodnych itp. Wstępne negocjacje trwają…

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.