Nasze szkoły idą do góry w rankingu

Region

Dziewięć szkół z naszego regionu znalazło się w wojewódzkim zestawieniu rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Najlepszy wynik zanotowało Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Milanówku.

W rankingu uwzględniono 500 najlepszych liceów i 300 techników z całej Polski, które kapituła wyłoniła z ok. 5 tysięcy szkół. Zestawienie uwzględnia wyniki egzaminów maturalnych na poziomie obowiązkowym i rozszerzonym oraz sukcesy placówek w olimpiadach przedmiotowych za rok szkolny 2014/2015.

Palmę pierwszeństwa w naszym regionie dzierży Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Milanówku, które w ogólnopolskim zestawieniu uplasowało się na 66. pozycji. Szkoła zanotowała zatem awans o sześć miejsc w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem. Również na Mazowszu milanowska placówka poszła w górę – z 25 na 23 pozycję. LO nr 5 może zatem pochwalić się złotą tarczą „Perspektyw”. Gimnazjaliści chętnie składają dokumenty do milanowskiej szkoły. – Nie mamy problemu z zapełnieniem klas. Zawsze jest więcej chętnych niż miejsc – zaznacza Wojciech Czaj, dyrektor LO nr 5 STO.

Sukces pruszkowskich liceów
A jak w zestawieniu wypadły pruszkowskie licea? Mianem drugiej placówki w naszym regionie może pochwalić się Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. W zestawieniu ogólnopolskim szkoła znalazła się na 202. pozycji. Rok wcześniej była 227. Liceum T. Kościuszki otrzymało srebrną tarczę „Perspektyw”. Na Mazowszu placówka zajęła wysokie 49. miejsce, nastąpiła więc poprawa o pięć pozycji w porównaniu z poprzednim rankingiem.

– Świadczy to o wysokim poziomie nauczania w naszej szkole i jest sygnałem dla uczniów oraz rodziców, że możemy konkurować z placówkami warszawskimi – mówi Magdalena Rosłaniec, wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Szkoła cały czas pracuje nad zapewnieniem uczniom jak najlepszych warunków do nauki. Niedawno do użytku została oddana nowa pracownia chemiczna.

Na tym nie koniec. – Od przyszłego roku wprowadzamy do naszej oferty rozszerzoną informatykę. Coraz częściej uczelnie techniczne uwzględniają ten przedmiot w swoich wymaganiach. Dodatkowo uczniowie będą mogli wybrać drugi język obcy spośród czterech: włoski, francuski, niemiecki i rosyjski – wyjaśnia Magdalena Rosłaniec.

W gronie najlepszych w Polsce znalazło się również Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana, którego nie było w zeszłorocznym zestawieniu. Placówka jest na 403. pozycji. Na Mazowszu pruszkowskie liceum zajęło 82. lokatę, czyli awansowało o 17 miejsc. – Uzyskanie brązowej tarczy jest dla nas sukcesem – podkreśla Ewa Król, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. T. Zana. Co charakteryzuje szkołę? – Wysoki poziom nauczania, bardzo dobra kadra pedagogiczna, możliwość kontynuacji nauki drugiego języka obcego w zespołach międzyoddziałowych, możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań w trakcie wyjazdowych warsztatów przyrodniczych i humanistycznych, pracy w Klubie Młodych Odkrywców (współpraca z PAN), zajęć organizowanych w ramach Festiwalu Nauki we współpracy z Wydziałem Chemii UW – wylicza dyrektor Zana.

Do najlepszych w Polsce wskoczyła także placówka z Komorowa, która otrzymała brązową tarczę. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej jest na 480. pozycji, a w województwie na 92. Rok temu szkoła była 109. Awans o pięć miejsc, 129, w rankingu wojewódzkim zaliczyło również Liceum Ogólnokształcące w ZS nr 1 z Milanówka, którego zabrakło w ogólnopolskim zestawieniu.
 
A jak wypadły technika?
Miesiecznik „Perspektywy” przygotował również ranking 300 najlepszych techników w kraju. Srebrną tarczę otrzymało pruszkowskie Technikum Budowlane w Zespole Szkół nr 1 im. St. Staszica. Placówka zajęła wysokie 13. miejsce na Mazowszu. Jako jedyna z naszego regionu znalazła się w rankingu ogólnopolskim, na 116. pozycji.

Technikum nr 1 z Grodziska Mazowieckiego w zestawieniu wojewódzkim jest na 27. miejscu, sześć miejsc niżej znalazło się także grodziskie technikum w ZS Technicznych i Licealnych nr 2. Natomiast milanowskie technikum w Zespole Szkół nr 2  im. gen. J. Bema zajęło 61. lokatę.

Dodajmy, że w całym kraju najlepsze okazały się XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.