Mural połączył pokolenia

Milanówek

W centrum Milanówka, na ścianie budynku obok poczty powstał wyjątkowy „jedwabny” mural. Dzieło młodzieży z milanowskiego gimnazjum ma upamiętnić twórców polskiego jedwabnictwa, Henryka i Stanisławę Witaczków.

Malowidło przy ul. Piłsudskiego 32 to część międzypokoleniowego projektu „Łączy nas jedwab” realizowanego przez Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego. Projekt wykonała Maja Tomaszewska, absolwentka Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie i laureatka konkursów na projekty murali w Grodzisku Mazowieckim.

W dzieło zaangażowali się uczniowie z  Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego, którzy artystyczną wizję na cześć rodzeństwa Witaczków przenieśli na budynek w Milanówku. – Zależało nam na tym, aby połączyć młodzież ze starszym pokoleniem, z osobami, które pracowały w fabryce jedwabiu i to nam się udało. W ramach tego projektu zrealizowaliśmy też wystawę „Jedwabne Bogactwo Milanówka w czasach PRL-u”. Tam również zaangażowani byli młodzi ludzie – mówi Lidia Jakubowska ze Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

Kim byli Henkryk i Stanisława? To prekursorzy jedwabnictwa i twórcy milanowskiej fabryki. Na swoją działalność miasto-ogród wybrali w latach 30. ubiegłego wieku. To za ich sprawą Milanówek  zasłynął z produkcji unikalnych apaszek, szalików, krawatów, chusteczek i wielu innych.

Mural zostanie uroczyście odsłonięty w sobotę 17 grudnia o godz. 13.45 podczas Wigilii Miejskiej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.