Grodziszczanin odznaczony Medalem Powstania

Region

Robert Augustyniak z Grodziska Mazowieckiego został odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim.

To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień środowisk żydowskich przyznawanych przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w
II wojnie światowej, za szczególne zasługi w dziele pojednania,
wzajemnego zrozumienia i zainteresowania tematyką żydowską.

-Ten honor jaki na mnie spadł to ogromne zobowiązanie. Oprócz mojej dumy będę teraz musiał pokazać, że na to rzeczywiście zasługuję – mówił Augustyniak.

-Medal dostałem za swoje społecznikostwo na rzecz dobrej pamięci o dziedzictwie narodu Żydów polskich. Te różne felietony i akcje, które udało się zainspirować w Grodzisku, ale głównie jak powiedział p. Miedziński z SŻKiP, za doprowadzenie do przeniesienia macew w grudniu zeszłego roku. Powiedziałem mu, że to niewiele i że nie zasługuję, ale on odparł, że to oni o tym decydują – dodał.

Robert Augustyniak przez wielu znany jako August, to 37-leni społecznik z Grodziska, pod koniec lat 80 związany z opozycją antysystemową współtworzył warszawski Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, luźno związany z PPS-RD, zaangażowany w tzw. Scenę Niezależną i związany z nią „trzeci obieg wydawniczy”. W 1991 roku represjonowany za udział w blokadzie budowy tamy w Czorsztynie, zorganizowanej przez Ruch Wolność i Pokój. Razem z Tomaszem Karoniem organizował pomoc i wsparcie dla strajku w Fabryce Kabli w Ożarowie. W 2002 roku stworzył z Tomaszem Karoniem i Marcinem Baką Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska, którego celem statutowym jest między innymi doprowadzenie do objęcia ochroną prawną, w formie użytku ekologicznego, doliny rzeki Mrownej. Miłośnik wielokulturowego, starego Grodziska. Wraz z Joanną Sarnecką, Anną Grzegorzewską oraz Danielem Prędkopowiczem realizuje pionierski projekt pt.”Ulica Żydowska”. O Grodzisku nie mówi inaczej jak „moje miasto”.

Pytany o wzór do naśladowania odpowiada krótko – Marek Edelman.

Wśród tegorocznych wyróżnionych, obok grodziszczanina, jest również m.in. prof. Maria Janion i Ośrodek Karta.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.