Mieszkańcy zyskają nowy autobus?

Pruszków

Trwają rozmowy w sprawie uruchomienia linii ZW, która miałaby połączyć północną część Pruszkowa z Warszawą. Kiedy można spodziewać się konkretów?

Zamknięcie linii podmiejskiej 447 wiązało się z prawdziwą rewolucją komunikacyjną. Mieszkańcy regionu mogą korzystać z autobusów ZP, ZG i ZB. Niewykluczone, że niebawem pojawi się kolejny. Linia ZW, bo o niej mowa, miałaby rozwiązać problemy komunikacyjne Gąsina i Żbikowa. – Uruchomienie linii ZW jest wspólnym postulatem władz Pruszkowa i starostwa powiatowego w Pruszkowie z uwagi na odległość północnej części miasta od stacji kolejowej. Jej uruchomienie nastąpi po wykonaniu infrastruktury technicznej umożliwiającej korzystanie z regularnej komunikacji autobusowej, czyli nakładki asfaltowej na ul. Broniewskiego i ul. Warsztatowej – mówi Daniel Złamal z Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Cały czas trwają dyskusje na temat kształtu linii ZW. – Zabiegamy o to, aby autobus dojeżdżał na Gąsin. ZTM chce, żeby pętla znajdowała się na wysokości ronda Solidarności. Z kolei my optujemy za tym, aby zlokalizować ją na ul. Waryńskiego – podaje Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

Trasa linii ZW miałaby objąć wspomniane ulice Broniewskiego i Warsztatową, następnie autobus dojeżdżałby do ronda w Piastowie i Al. Jerozolimskimi kierował się do Dworca Zachodniego. – Zakładana częstotliwość wynosiłaby 20 minut w szczycie, 30 poza szczytem. Linia kursowałby w dni robocze. Oczywiście jest to pewien zarys – podkreśla Złamal. – Zobaczymy również jakie będzie zainteresowanie tymi przejazdami. W momencie przekazania informacji o zakończeniu prac inwestycyjnych, w możliwie szybkim terminie ta linia zostałaby uruchomiona – dodaje. 

Z pewnością dla mieszkańców optymalnym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze uruchomienie linii. Jednak warunkiem jest zakończenie inwestycji prowadzonych przez powiat. – Prace prowadzone na ul. Broniewskiego zgodnie z planem zakończyły się 31 sierpnia. Nadal trwa modernizacja ul. Warsztatowej. Obecnie wciąż realizujemy prace z zakresu budowy kanalizacji deszczowej – te zakończą się około 6 listopada i dopiero wtedy możemy rozpocząć prace nad nawierzchnią drogi, które zakończą się 21 listopada – wyjaśnia Krzysztof Bukowski ze starostwa powiatowego w Pruszkowie. – Spotykamy się z głosami, czy wręcz zarzutami ze strony lokalnych polityków, którzy twierdzą że inwestycja stoi w miejscu, a nam zarzucają opieszałość. Chciałbym przypomnieć, że remont miał nastąpić po zakończeniu przebudowy „wąskiego gardła”, aby nie tworzyć kolejnych utrudnień w ruchu. Niestety jak wszyscy pamiętamy firma STRABAG miała duże opóźnienia. Na ich wniosek dwa razy przesuwaliśmy start naszych prac – z myślą o kierowcach i objazdach. Ostatecznie nie mogliśmy dłużej czekać i roboty wystartowały, a my robimy teraz wszystko, aby zakończyły się jak najszybciej – uzupełnia.
 
Czy możliwe jest wcześniejsze uruchomienie linii ZW? – Chcielibyśmy, aby tak się stało. Będziemy wnioskować o to, aby czasowo został wyznaczony objazd – tłumaczy Landowski. Również starostwo dołoży wszelkich starań, aby mieszkańcy mogli korzystać z linii ZW.  – Zapewniam, że pracujemy zgodnie z harmonogramem. Zapewnialiśmy, że zadbamy i zapewnimy mieszkańcom północnej części Pruszkowa dodatkową linię zastępczą i tak właśnie będzie – zaznacza Bukowski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.