Michałowice, Grodzisk i Nadarzyn na podium

Region

To nie wyniki zawodów sportowych, lecz rankingu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego w 2016 roku w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu w kategorii gmina wiejska uplasowały się Michałowice. Wysoko są Nadarzyn, Grodzisk Mazowiecki i Podkowa Leśna. W czołówce nie ma Pruszkowa.

Ranking zrównoważonego rozwoju samorządów to nie nowość. Badania prowadzone są od wielu lat i pokazują zachodzące zmiany w poszczególnych gminach. Zarazem stanowią istotny materiał do analizy i zarządzania rozwojem oraz podejmowania decyzji o wykorzystaniu środków zewnętrznych.

Przy ocenie samorządów wykorzystano 15 wskaźników. Są to m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne per capita, procent dochodów własnych w dochodach budżetu gminy, liczba podmiotów gospodarczych i osób pracujących na 1000 mieszkańców oraz napływ i odpływ ludności.

W zestawieniu gmin wiejskich na 2. miejscu znalazły się Michałowice. Na przestrzeni lat widać wyraźną zmianę, jeśli chodzi o wskaźniki. W 2003 roku michałowicki samorząd otrzymał ponad 721 punktów, a w 2015 roku już 1165 punktów. – Zajmowanie przez gminę Michałowice po raz kolejny wysokiej pozycji w rankingu, ukazuje  i potwierdza dobrą strategię rozwoju naszej gminy –  podkreślają urzędnicy z Michałowic. Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło Nadarzynowi. Poza podium znalazł się Raszyn (4. miejsce), a liderem wśród gmin wiejskich została Lesznowola.

Wśród gmin miejsko-wiejskich nie brakuje przedstawicieli naszego regionu. Na 10. pozycji sklasyfikowano Brwinów. Z kolei Grodzisk Mazowiecki znalazł się na trzecim miejscu. Lepsze były gminy Ożarów Mazowiecki i Błonie. Warto wspomnieć, że to kolejne wyróżnienie dla Grodziska, który okazał się najlepszy w bezpłatnym rankingu fDi Intelligence na Polskie Miasto Przyszłości 2017/2018 w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców. Nagrodę podczas gali w Cannes odebrał burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Warszawa dominuje wśród gmin miejskich. Na podium także Nowy Dwór Mazowiecki i Płock. Wysoko uplasowała się Podkowa Leśna, która zajęła 5. miejsce.

Uhonorowanie laureatów miało miejsce w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach. W konferencji wzięło udział ponad 200 wójtów, burmistrzów, starostów oraz prezydentów. Dyskutowano m.in. o idei i rozwoju polskiej samorządności oraz projekcie ustawy metropolitalnej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.