Mazowsze podzielone

Region

Od 1 stycznia w życie weszło rozporządzenie Komisji Europejskiej, które zakłada nowy podział statystyczny Mazowsza. Dzięki temu biedniejsza część regionu otrzyma większe środki unijne po 2020 r.

Starania o podział Mazowsza rozpoczęły się już kilka lat temu. Scenariuszy podziału było wiele. Rozważano nawet podział administracyjny Mazowsza na dwa województwa. Przystano jednak na wizję proponowaną przez urząd marszałkowski, która zakładała podział, ale jedynie statystyczny. Na tę propozycję przystał polski rząd, który w 2016 r. wystosował pismo do Eurostatu o taki właśnie podział. 

Od 1 stycznia Mazowsze statystycznie zostało podzielone na dwa obszary. Pierwszy obejmuje Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim. Drugi resztę Mazowsza. 

Po co ten podział? Dzięki niemu w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nasz region otrzyma więcej środków. Głównie chodzi tu o biedniejsze gminy, które do tej pory nie mgły korzystać z wielu programów unijnych tylko przez to, że statystyki województwa zawyżała „bogata” Warszawa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy