„Mały Kopernik” znów unieważniony

Grodzisk Maz.

Do tej inwestycji władze Grodziska Mazowieckiego nie mają szczęścia. Drugi przetarg na budowę „Małego Kopernika” zakończył się fiaskiem. Postępowanie unieważniono.

Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej ma powstać przy ul. Sportowej w Grodzisku Mazowieckim. Znajdzie się w nim hala widowiskowo-sportowa, skatepark, ścianka wspinaczkowa oraz wieża z obserwatorium astronomicznym, nazywana również „Małym Kopernikiem”. Inwestycja zapowiada się obiecująco, ale póki co podziwiać ją można tylko na papierze.

Grodziski magistrat ma spory kłopot ze znalezieniem wykonawcy tej inwestycji. Problemem nie jest jednak brak chętnych, a koszt realizacji tego zadania. Drugi przetarg na budowę tego obiektu został unieważniony, podobnie jak pierwsze postępowanie, ze względu na zbyt wysokie oferty. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy. Najniższa oferta opiewa na 68 mln zł, gdy tymczasem gmina chce na ten cel przeznaczyć 52,5 mln zł. – Nie mogę pozwolić na to by za takie pieniądze budować tę halę, bo z naszych kosztorysów wynika, że powinno być znacznie taniej. Przed drugim przetargiem okroiliśmy zakres tego zadania o jakieś 8 mln zł, a najniższa oferta jest o te 8 mln wyższa od najkorzystniejszej oferty w pierwszym postępowaniu – mówi nam Grzegorz Benedykciński.

Pomysł budowy hali widowiskowo-sportowej trafia więc do szuflady. Ale jak przyznaje grodziski włodarz, nie na długo. – Chcemy trochę odczekać. Dziś wiele samorządów realizuje inwestycje z dotacjami, popyt na firmy budowlane jest duży, a brakuje rąk do pracy. Ceny szybują w górę. Zrobimy obserwację rynku i jak ten boom się nieco uspokoi ponownie ogłosimy przetarg – dodaje Benedykciński. – Zapewne wspólnie z projektantami poszukamy kolejnych oszczędności – podkreśla.

Perypetie związane z wyborem wykonawcy wpłyną również na termin realizacji inwestycji. Obiekt miał być gotowy w kwietniu 2020 r. – Ten termin zapewne się wydłuży. Dziś ciężko określić jak bardzo, ale chcielibyśmy żeby hala była gotowa jeszcze w 2020 r. – zaznacza grodziski włodarz.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.