Kontrolerzy będą mogli zatrzymać gapowicza

Region

Już 1 marca w życie wejdzie znowelizowana ustawa o transporcie publicznym. Nowe przepisy dają kontrolerom większe prawa.

Obecnie kontroler biletów od podróżnego może zażądać biletu i dokumentu uprawniającego go do przejazdu ulgowego. W przypadku ich braku może poprosić o dokument tożsamości, dzięki któremu będzie mógł wystawić odpowiedni mandat. Zdarza się jednak, że gapowicz nie chce okazać dokumentu,  albo zamierza wysiąść z autobusu czy pociągu. Do tej pory kontrolerzy biletów nie mogli zatrzymać siłą gapowicza. Od marca ma się to zmienić.

Kontrolerzy dzięki nowym kompetencjom, w przypadku odmowy zapłaty należności za przejazd i opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu oraz nieokazania dokumentu tożsamości, będą uprawnieni do ujęcia podróżnego i przekazania go policji lub straży miejskiej.

Oznacza to, że kontroler biletów będzie mógł zatarasować gapowiczowi drogę do wyjścia z pociągu czy tramwaju lub przytrzymać go na zajmowanym miejscu. Nie oznacza to jednak, że kontrolerzy będą używać gazu czy kajdanek.

Rozszerzenie kompetencji kontrolerów biletów to nie jedyna zmiana, jaką wprowadza znowelizowana ustawa o transporcie publicznym. Nowe przepisy umożliwią również urzędom przekazanie danych gapowiczów do Krajowego Rejestru Długów. Jeśli podróżny nie opłaci mandatu za przejazd autobusem czy tramwajem będzie mieć problemy z zakupami w systemie ratalnym czy kupnem telefonu na abonament.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.