Konkurs rozstrzygnięty, czas na projektowanie

Komorów

Ruszają przygotowania do zagospodarowania al. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Po rozstrzygnięciu konkursu na koncepcję, przyszła pora na podpisanie umowy i wykonanie projektu.

Al. Marii Dąbrowskiej to jedna z najważniejszych i jednocześnie najpiękniejszych dróg w Komorowie. Nawierzchnia jezdni wymaga remontu, ale musi on zostać przeprowadzony tak by nie zniszczył okolicznej roślinności. Dla mieszkańców zielone otoczenie drogi jest niezwykle ważne. 

Aby przygotować się do modernizacji wspomnianej drogi, władze pruszkowskiego starostwa powiatowego, które jest zarządcą al. Marii Dąbrowskiej ogłosiły konkurs na przygotowanie koncepcji zagospodarowania alei. – Przeprowadzony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich jednoetapowy konkurs wyłoni najlepsze pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym, rozwiązanie na zagospodarowanie al. Marii Dąbrowskiej wraz z towarzyszącymi terenami przestrzeni publicznej w Komorowie, który poznamy na przełomie października i listopada. Wtedy to przyznane zostaną trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Niedługo potem odbędzie się wystawa konkursowa i dyskusja publiczna na temat wybranych projektów – mówił w czerwcu ubiegłego roku Maksym Gołoś, starosta pruszkowski. 

Konkurs i wystawę po konkursową mamy już za sobą. Za najlepszą prace uznano projekt przygotowany przez kielecką pracownię Jakub Heciak Architekci. – Doszliśmy do wniosku, że mniej znaczy więcej, choć oczywiście potrzebujemy zabiegów pielęgnacyjnych czy porządkujących, dodania takich elementów programowych jak ogród wspólnotowy czy naturalne place zabaw – przyznają autorzy zwycięskiej koncepcji.

Pruszkowskie starostwo ogłosiło już zamówienie na wykonanie dokumentacji projektowej. Jest to jedynie formalność, bowiem zadanie w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonają architekci z kieleckiej pracowni. Do ich zadań będzie należeć stworzenie wielobranżowej koncepcji architektonicznej, stworzenie projektów budowlanego i wykonawczego, specyfikacji technicznej oraz sprawowania nadzoru autorskiego w czasie robót budowlanych.

Dokumentacja przebudowy al. Marii Dąbrowskiej powinna być wykonana w ramach dostępnego pasa drogowego oraz powinna obejmować na odcinku od skrzyżowania z ul. Berylową do ronda na skrzyżowaniu al. Starych Lip, al. Kasztanowej i ul. Sieradzkiej, budowę chodnika i dwukierunkowej ścieżki rowerowej, przebudowę konstrukcji jezdni o szerokość jezdni 6 m, budowę elementów uspokojenia ruchu i kanału deszczowego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.