Komisarz zwolnił, wójt przywraca

Nadarzyn

Jedną z pierwszych decyzji Dariusza Zwolińskiego, świeżo upieczonego wójta Nadarzyna, jest przywrócenie do pracy zwolnionych kilka tygodni temu pracowników, w tym dyrektor NOK Kamili Michalskiej i Tomasza Muchalskiego. Kontrowersje pojawiają się szczególnie wokół tego drugiego nazwiska.

Dariusz Zwoliński stery Nadarzyna objął nieco ponad tydzień temu. W przedterminowaych wyborach, które odbyły się 4 marca, mieszkańcy zdecydowali, że to właśnie jego kandydatura jest najlepsza. W bezpośrednim pojedynku pokonał on Dariusza Nowaka, który w styczniu objął stanowisko komisarza w gminie i wydawało się, że z racji pełnionych obowiązków jest bliżej zawycięstwa niż Zwoliński.

Tuż poodebraniu nominacji na komisarza gminy, Dariusz Nowak rozpoczął ruchy kadrowe. Stanowisko straciła Kamila Michalska, dyrektor Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury. Wypowiedzenie umowy o pracę otrzymała Edyta Gawrońska, sekretarz gminy. Ze stanowiskiem wicewójta pożegnał się też Tomasz Muchalski.

Teraz wszystkie te osoby mają wrócić do pracy. – Chciałem Państwa poinformować, że zgodnie z deklaracjami podjąłem decyzję, że przywracam na wcześniejsze stanowisko Sekretarz Gminy panią Edytę Gawrońską oraz Dyrektor Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury panią Kamilę Michalską. Z uwagi na to, że z woli powołanego na Komisarza pana Dariusza Nowaka nie doszło do przekazania spraw bieżących jak i pan Nowak nie przekazał mnie jako Wójtowi bieżących spraw, chcąc zapewnić ciągłość działania gminy postanowiłem, że w odniesieniu do pana Tomasza Muchalskiego zostanie cofnięty urlop wypoczynkowy i do 30 kwietnia br., pan Tomasz Muchalski zgodnie z bieżącym stanem prawnym będzie świadczył pracę na rzecz UG Nadarzyn (kontynuując i kończąc podjęte zadania). Nie będzie jednak pełnił funkcji zastępcy wójta, która to wygasła wraz ze śmiercią śp wójta Janusza Grzyba – czytamy w komunikacie na facebookowym profilu Gminy Nadarzyn.

Największe kontrowersje dotyczą powrotu Tomasz Muchalskiego. Informacja o tym, że będzie nadal pracował w urzędzie gminy pojawiła się tego samego dnia, co wyrok w głośnej sprawie dotyczącej prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. W poniedziałek, 12 marca, sąd rejonowy w Pruszkowie zdecydował, że Tomasz M. jest winny zarzucanego mu czynu. W nieprawomocnym wyroku wymierzono karę grzywny i pozbawienia prawa jazdy na okres czterech lat.

Jak w tej sytuacji decyzję o powrocie do pracy Tomasz Muchalskiego argumentuje nowy wójt? Dariusz Zwoliński po raz drugi zabrał w tej sprawie głona na Facebooku. – Dzisiejsze oświadczenie Urzędu w sprawie Pana Muchalskiego wywołało kontrowersje. Nie będę „uciekał” od trudnych tematów. Tak jak mówiłem podczas kampanii, Pan Muchalski nie będzie zatrudniony w urzędzie Gminy, jak również nie będzie sprawował funkcji vice-wójta. Nic się nie zmieniło. Decyzją komisarza zostało Panu Muchalskiemu złożone wypowiedzenie, które trwa do 30 kwietnia. Nie odbyło się żadne przekazanie dokumentów, ani bieżących spraw przez Komisarza od Pana Muchalskiego. Ten sam manewr Pan Komisarz i jego zastępca zastosowali wobec mojej osoby. Nie spotkali się. Nie przekazali informacji na temat bieżących działań. Od śmierci Wójta Grzyba minęło ponad trzy miesiące i nikt dwukrotnie nie przekazał dosłownie NIC na temat działań urzędu. Osobiście zależy mi na sprawnym urzędzie i dotrzymaniu słowa, a nie populistycznych działaniach – wyjaśnia nowy wójt Nadarzyna.

I dalej: –  Pan Muchalski został poproszony o rozliczenie się z Urzędem Gminy w zakresie podejmowanych przez siebie działań i przekazania swoich obowiązków zawodowych oraz wiedzy na temat planowych działań inwestycyjnych. Stan ten nie będzie trwał dłużej niż do dnia 30 kwietnia, czyli maksymalnie do końca trwania stosunku pracy. Mając do wyboru wykorzystanie wiedzy pracownika i dopełnienie niezbędnych działań, nawet nie zastanawiałem się nad wyborem. Dla mnie najważniejsze jest sprawne działanie urzędu i dotrzymanie słowa. I tego będę się trzymał – zaznacza Zwoliński.

„Wywołany do tablicy” poczuł się w tej sprawie Dariusz Nowak. W internecie pojawiło się jego oświadczenie. Oto pełna treść:

 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.