Kolejny budżet będzie obywatelski

Pruszków

Pruszków dołączy do grona miast, które część swoich rocznych wydatków konsultują bezpośrednio z mieszkańcami. Budżet na 2017 r. będzie miał charakter partycypacyjny, a prace nad nim ruszą już w roku 2016.

Decyzję w tej sprawie pruszkowscy radni podjęli w grudniu. Uchwała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta Pruszkowa w zakresie budżetu obywatelskiego na 2017 r. została przyjęta jednogłośnie. To efekt kilkumiesięcznych przygotowań, w których fachową wiedzą pruszkowskie władze wspierała m.in. Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

– Wprowadzenie zasady budżetu obywatelskiego może przyczynić się do zwiększenia aktywności społecznej mieszkańców i ich wiedzy w zakresie gospodarowania środkami publicznymi, jak również może przyczynić się do zacieśniania więzów i wzajemnego zaufania pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi. Wprowadzenie budżetu obywatelskiego umożliwi także szybsze włączenie społeczności lokalnej w proces upowszechniania idei samorządności – czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miasta.

Jakiej kwoty będą dotyczyły konsultacje? Dokładną sumę poznamy najpóźniej na początku kwietnia. Wiadomo natomiast, że będzie mieściła się w przedziale 0,5 do 2,0 proc wykonanych wydatków budżetowych w roku poprzednim. Co ciekawe, swoje propozycje będą mogły składać także osoby niepełnoletnie. Warunkiem dopuszczenia do udziału w tworzeniu budżetu partycypacyjnego, poza zamieszkaniem w Pruszkowie, jest ukończenie 14 lat.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.