Kolejne kąpielisko w okolicy zmieni swoje oblicze

Region

Choć nieco dalej położone, to nadal blisko powiatów grodziskiego i pruszkowskiego. Mowa o Zalewie Żyrardowskim, który ma przejść gruntowną modernizację do końca maja 2018 r. Miasto wybrało wykonawcę, który za nieco ponad 8,8 mln zł zrealizuje to zadanie.

Plany są szerokie. Miasto chce zmodernizować Zalew Żyrardowski tak, by był to jeden z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych takich obiektów na Mazowszu. Po zmianach cały kurort ma zajmować 21,5 hektara powierzchni, natomiast tylko sam zalew 11,3 hektara. To znacznych rozmiarów teren, na którym ma pojawić się masa atrakcji. Jakich? Aby to sprawdzić zaglądamy do dokumentów umieszczonych w przetargu ogłoszonym jeszcze w czerwcu przez miasto, który został już rozstrzygnięty.

W dokumentacji przetargowej znajdujemy ciekawe zapisy. Planuje się wybudowanie: budynku restauracji z wypożyczalnią, budynku wielofunkcyjnego, tarasu restauracyjnego, kąpieliska, przystani, oświetlenia instalacji, nawierzchni utwardzonych. To wszystko brzmi dość ogólnie, dlatego idziemy dalej i sprawdzamy projekt, gdzie szczegółowo opisano całą inwestycję. Najciekawsze zmiany? Wokół zalewu ma zostać poprowadzona ścieżka rowerowa o szerokości dwóch metrów. Nie zapomniano o osobach zmotoryzowanych i specjalnie z myślą o kierowcach wybudowane zostaną parkingi, dokładnie trzy o powierzchni ok. 0,6 ha. W efekcie pojawi się 250 miejsc postojowych. Pod same drzwi główne dotrą też osoby korzystające z komunikacji miejskiej, bowiem blisko wejścia wybudowana zostanie pętla autobusowa. 

Deptak, ciąg pieszo-jezdny, bulwar pieszy, alejki spacerowe – na to też znalazło się miejsce w dokumentacji projektowej. Również wędkarze będą mieli wygodny, mały parking, pomosty i stanowiska o wymiarach 2 m x 3 m. Z pewnością to, co wszystkich zainteresuje to plaża, a dokładniej dwie, bo miasto zamierza wybudować piaszczystą o powierzchni ok.  6 tys. m kw. i trawiastą rozłożystą na 3,6 tys. m kw. We wspomnianym wcześniej budynku wielofunkcyjnym, który znajdzie się przy wejściu głównym znajdą się m.in. kasy, toalety, natryski i boksy handlowe. 

Na miejscu coś dla siebie znajdą fani sportu – dwie siłownie zewnętrzne, boisko do piłki nożnej, a także siatkówki plażowej. A tych wszystkich zmian ma być jeszcze więcej. 

Prace modernizacyjne miały rozpocząć się jeszcze wiosną, ale przetarg ogłoszony w maju został unieważniony. A to z powodu zbyt wysokich ofert, które oscylowały w granicach 8,5-9,5 mln zł. Wówczas miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 6 mln zł. W czerwcu ogłoszono kolejny przetarg. Brakująca kwota została dołożona i 4 lipca wybrano wykonawcę tego zadania. Przetarg wygrało konsorcjum firm złożone z „Amat” Zbigniew Hordyj (lider) oraz „Tel-Bud” Sławomir Borkowski. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 8,8 mln zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.