Kolejna edycja pruszkowskiego budżetu obywatelskiego

Pruszków

Od poniedziałku, 5 lutego, można składać wnioski do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Pruszkowie. Tym razem do rozdysponowania na pomysły mieszkańców jest ponad 1,2 mln zł.

To już trzecia edycja pruszkowskiego budżetu partycypacyjnego. Pomysł, aby o przeznaczeniu części budżetu miasta zdecydowali bezpośrednio mieszkańcy od samego początku, już od pierwszej edycji cieszył się dużą popularnością i zainteresowaniem. Nie inaczej ma być w tym roku. Wnioski, które przejdą weryfikacje formalną, a następnie zostaną wybrane w głosowaniu, trafią do realizacji w 2019 r. 

Czas na zgłaszanie własnych propozycji do budżetu obywatelskiego upływa 9 marca. Jak to zrobić? – W budżecie partycypacyjnym może uczestniczyć każdy mieszkaniec Pruszkowa. Projektodawcą nie musi być nawet mieszkaniec Pruszkowa. Popierać projekty i głosować w budżecie obywatelskim mogą osoby posiadające czynne prawo wyborcze na terenie Pruszkowa. Głosować i zgłaszać projekty mogą też osoby niepełnoletnie, które mają ukończone 14 lat. W takim przypadku konieczna jest zgoda opiekuna prawnego – informuje pruszkowski urząd miasta. 

Każdy wniosek musi być poparty 30 podpisami mieszkańców. Trafi on następnie pod lupę komisji, która zweryfikuje jego poprawność. Sprawdzi m.in. czy kwota potrzebna na realizację nie jest zbyt duża, czy pomysł może być wdrożony przez miasto itd. Kolejny krok to głosowanie. Rozpocznie się ono 26 maja i potrwa do 24 czerwca, a już 9 lipca pruszkowianie poznają wyniki. 

Jest jeszcze jedna ważna data. W najbliższą sobotę, 3 lutego, opublikowany zostanie podział miasta na obszary, wraz z kwotami przypadającymi na daną część. Podobnie jak w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego będzie to siedem odrębnych stref: obszar I, Gąsin; obszar II, Bąki i Żbików; obszar III, Tworki i Malichy; obszar IV, Ostoja; obszar V, centrum; obszar VI, Wyględówek; obszar VII, os. Prusa. 

W ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zwyciężyły pomysły budowy m.in. wielofunkcyjnego boiska, świetlicy osiedlowej, bezpiecznych przejść dla pieszych, placu zabaw. Część z nich została już zrealizowana. A dlaczego warto się zaangażować i zgłaszać swoje propozycje? – Budżet obywatelski służy wszystkim grupom mieszkańców, organizacjom pozarządowym i lokalnym władzom. Mieszkańcy zmieniają postrzeganie swojej roli w procesie decyzyjnym oraz zaczynają dostrzegać swoje własne interesy, chętniej włączają się w działania organizacji społecznych. Samorząd lokalny i mieszkańcy uczą się porozumiewać w kwestii priorytetów budżetowych, co w konsekwencji sprzyja budowie społecznej spójności, zgody i przejrzystości działania władz, które dzięki lepszemu rozpoznaniu potrzeb mieszkańców będą mogły podejmować lepsze decyzje – zaznacza zespół ds. budżetu obywatelskiego. 

Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronach pruszkow.pl i budzet-obywatelski.ehost.pl.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11443

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4288

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3244

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3211

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy