Kanalizacja wkracza do Brwinowa

Region

Już za niespełna miesiąc ruszą prace przy budowie kanalizacji sanitarnej w południowej części Brwinowa. To kolejny etap realizacji programu „Czyste życie – kompleksowa gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Brwinów”.

W przetargu na wykonanie tego etapu budowy sieci kanalizacyjno-wodociągowej zwyciężyła firma Instalbud z Rzeszowa. Umowę na wykonanie prac podpisali 22 marca burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński i prezes Instalbudu Marian Góral. Opiewa ona na wykonanie ponad 37 km sieci kanalizacyjnej w granicach pasa drogowego wraz z odgałęzieniami do granic poszczególnych nieruchomości.

Pięć odcinków
Prace zostaną podzielone na pięć odcinków, których realizacja potrwa łącznie 30 miesięcy. Pierwsze dwa odcinki mają zostać wykonane w ciągu 17 miesięcy od rozpoczęcia robót i obejmą ulice: odcinek 1 – Grodziską, Świerkową, Słoneczną, Myśliwską, Leśną, Żwirową, Kępińską, Środkową, Narutowicza, Górną, Zacisze, Ogrodową, Charci Skok, Przeskok, Kielecką z sięgaczem, Puławską, Okopową, Krótką, Rawską, Radomską, Piotrkowską, Graniczną, Krańcową, Orlą, Pruszkowską, Komorowską, Modrzewiową i Gdańską oraz odcinek 2 – Lilpopa, Kępińską z sięgaczem, Kraszewskiego, Borkową, Paszkowskiego, Zatrudy, Piastową, Raszyńską.

Prace na kolejnych dwóch odcinkach potrwają 22 miesiące i obejmą ulice: odcinek 3 – Kościuszki, Kraszewskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej, Borkową, Prusa, Paszkowskiego, Różaną, Poprzeczną, Dębową, Kruczą, Piaskową, Brzozową i Sosonową oraz odcinek 4 – Otrębuską, Figową, Niecałą, Fabryczną, Cichą, Owsianą na pd. od ul. Pszczelińskiej, Stalową, Partyzantów na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Otrębuskiej, Leśnej Polany, Kubusia Puchatka, Wesołą, Letnią i Wiosenną na pd. od ul. Pszczelińskiej.

Ostatni odcinek obejmie ulice: Parzniewską, Piastowską, Projektowaną, Helenowską, Wiktorską, Mazowiecką, Zieloną, Owsianą na pn. od ul. Pszczelińskiej, Miodową, Jesionową, Polną, Nowoprojektowaną, ulicę bez nazwy w rejonie ul. Wiosennej i działkę nr ewidencyjny 68. Ten odcinek będzie realizowany najpóźniej, a prace na nim mają się zakończyć 30 miesięcy od rozpoczęcia robót, czyli ok. października 2013 r.

Procedury do jesieni
– Umowa, którą podpisaliśmy, to właściwie dwa kontrakty – powiedział burmistrz Kosiński. – Jeden z nich obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej w Brwinowie na południe od torów kolejowych. Ta inwestycja jest realizowana w ramach „Czystego życia”, jej wartość to ok. 24 mln zł. Drugi z nich dotyczy budowy kanalizacji deszczowej w ulicach Otrębuskiej, Kubusia Puchatka i Leśnej Polany w Brwinowie. Ten kontrakt realizowany jest poza programem „Czyste życie”, a jego wartość wynosi ok. 933 tys. zł – dodał.

Obecnie gmina przygotowuje się już do kolejnych etapów programu „Czyste życie”. Jak poinformował nas burmistrz Kosiński, przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej do Parzniewa został rozstrzygnięty 23 marca. W następnej kolejności są przetargi na budowę sieci kanalizacyjnej w Otrębusach i Kaniach oraz na rozbudowę stacji uzdatniania wody w Brwinowie i Parzniewie. Burmistrz Kosiński zapewnia, że wszystkie sprawy proceduralne, związane z realizacją programu, zostaną zakończone do października tego roku.

Jak poinformował prezes Góral, firma Instalbud w ciągu 28 dni stworzy w południowym Brwinowie swoją bazę techniczną i przystąpi do rozpoczęcia prac.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.