Dzień Ojca

Region

Dzień ojca obchodzony jest w wielu krajach świata. W Polce celebrowany jest od 1965 roku, zawsze 23 czerwca. Jednak historia samego święta jest dużo starsza i sięga 1910 roku.

Ideę dnia ojca zapoczątkowała Sonora Lousie Smart, mieszkająca w niewielkim miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Sonora będąc dzieckiem straciła matkę. Wychowaniem jej i piątki rodzeństwa zajął się ojciec, weteran wojenny William Smart. Sonora chcąc podziękować ojcu za trud i poświęcenie wkładane w utrzymanie rodziny, zwróciła się do władz miasta o ustanowienie Dnia Ojca. Początkowo obchody święta taty miały odbyć się 5 czerwca w dzień urodzin Williama. Okazało się jednak, że nie uda się przygotować uroczystości na wskazany termin. Obchody przesunięto wiec na dzień 19 czerwca.

W kolejnych latach święto ojca zyskiwało popularność w innych miastach i stanach. W 1924 roku prezydent stanów zjednoczonych Calvin Coolidge okazał poparcie dla tego nieformalnego jeszcze święta. W 1966 roku prezydent Lynon Jonson ustanowił datę obchodów dnia ojca na trzecią niedzielę czerwca.  Ostatecznie święto ojca zostało prawnie zatwierdzone w Stanach Zjednoczonych w 1972 roku przez prezydenta Niksona.

Święto ojca to uroczysty dzień uznawany w wielu krajach. Obchody tego święta odbywają się w wielu krajach przeważnie w czerwcu, różniąc się jedynie sposobem świętowania, który jest zależny od tradycji i kultury danego kraju.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.