Jest nadzieja dla zabytkowej Austerii

Raszyn

Gmina Raszyn przygotowuje się do przeprowadzenia programu rewitalizacji układu al. Krakowskiej. – Budynek Austerii jest głównym elementem tego zadania – mówi Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn.

Austeria to obiekt bardzo cenny historycznie. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Raszynie. W skład całego kompleksu wchodzą poczta, stajnia, wozownia i dziedziniec z widokiem na rezerwat Stawów Raszyńskich. Jednak do rejestru zabytków wpisana jest tylko Austeria. Jej rewitalizacja jest niemożliwa bez dużych nakładów finansowych, a na takie gminę nie stać.

Pojawiła się nadzieja dla zabytku. – Występujemy o środki zewnętrzne na przeprowadzenie opracowania mającego na celu program rewitalizacji całego układu al. Krakowskiej wraz z Austerią – mówi Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn. – Ostatnio zmienił się dość znacznie układ komunikacyjny w ciągu al. Krakowskiej, duży ruch, który był do tej pory właściwie ustał. Chcemy zatem przystąpić do rewitalizacji wspomnianego układu, na który składa się m.in.: teren Austerii, obszar przyległy do al. Krakowskiej, parku w Raszynie, centrum i naszego rynku – wyjaśnia.

Miasto otrzymało też oferty od prywatnych inwestorów. – Otrzymaliśmy także ofert od prywatnych inwestorów. Ale warunki, które my stawiamy są dość trudne do realizacji z uwagi na ograniczenia budynku, jego wielkości i przestrzeni. Niestety na ilość potencjalnie włożonych pieniędzy nie zwracają się powierzchnie, które są do zagospodarowania. Obiekt nie nadaje się np. do większych sal konferencyjnych – mówi Zaręba.

Całe przedsięwzięcie jakim jest odbudowa Austerii nie mogłaby być zrealizowana z budżetu Raszyna ponieważ przewyższa to możliwości finansowe gminy. – Inwestycja pochłonęłaby ok. 20 mln zł – ucina Zaręba.

Póki co nie wiadomo kiedy mogłaby rozpocząć sie wspomniana rewitalizacja. Wszysko uzależnione jest od pozyskania zewnętrznych funduszy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.