Jest koncepcja CPK. Ultraszybka kolej i 100 mln pasażerów rocznie

Region

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego, jaki ma powstać na terenie gmin Baranów, Szymanów i Wiskitki. W dokumencie mowa nie tylko o samym lotnisku.

Plany dotyczące budowy CPK powoli zaczynają się precyzować. W ciągu minionych tygodni odbyła się seria (dość burzliwych) spotkań mieszkańców z pełnomocnikiem rządu Mikołajem Wildem, w życie zdążyła też już wejść specustawa, która ułatwi przeprowadzenie inwestycji. Teraz Ministerstwo Infrastruktury opublikowało koncepcję centralnego lotniska, czyli dokument z najważniejszymi założeniami dla nowego portu.

Jego lektura jest bardzo ciekawa. Czytamy m.in. że przedsięwzięcie zakłada realizację trzech podstawowych celów. Budowy innowacyjnego hubu transportowego, opartego na zintegrowanych węzłach lotniczym oraz kolejowym i efektywnie włączonego w układ sieci drogowej. – Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażeów rocznie, a docelowo ok 100 mln – zaznaczają autorzy koncepcji.

Drugim celem stworzenie efektywnego systemu transportu kolejowego, umożliwiającego dojazd z większości regionów Polski do CPK w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny, a docelowo 2 godziny. – W ramach zaplanowanych inwestycji towarzyszących zostanie zbudowana nowa linia kolejowa dużych prędkości Warszawa-CPK-Łódź, któa zapeni czas przejazdu z Warszawy do CPK w ciągu 15 minut oraz Łodzi do CPK w ciągu 25 minut – informuje ministerstwo. Cel numer trzy to „trwała integracja aglomeracji warszawskiej i łódzkiej”.

Budową CPK ma zająć się odrębna, specjalnie powołana spółka. Do jej zadań będzie należało m.in pilnowanie wstępnego harmonogramu, w którym wyznaczono najważniejsze dla inwestycji daty. W III kwartale tego roku ogłoszony ma zostać przetarg na przygotowanie studium wykonalności, a następnie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Do 2020 r. jest czas na uzyskanie decyzji środowiskowej. Prace budowlane mają trwać w latach 2021-2027.

W koncepcji wspomniano także o najbardziej spornej kwestii, czyli wykupie gruntów. – Nieruchomości będą nabywane przez spółkę celową w ramach dobrowolnych negocjacji cenowych, które będą trwały do końca 2019 r. Ustawodawca szacuje, że w ten sposób nabyta zostanie zdecydowana większość nieruchomość i procedura odszkodowawcza będzie uruchomiona dopiero w ostateczności – czytamy w dokumencie.

Całe opracowanie dostępne jest tu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy