Jesienne porządki w Podkowie

Podkowa Leśna

Pielęgnacja drzew w Leśnym Parku Miejskim w Podkowie Leśnej dobiegła końca. Teraz pod lupą znalazły się 194 pomniki przyrody, ale na tym nie koniec. – Mamy jeszcze do usunięcia martwe drzewa – mówi burmistrz.

Podkowa zbierała środki na pielęgnację drzew w Leśnym Parku Miejskim. Udało się pozyskać blisko 558 tys. zł. Na początku września ruszyły pierwsze prace. – Skończyliśmy już pielęgnację w Leśnym Parku Miejskim. Łączenie pracami objęliśmy 1843 drzewa. Teraz trwa pielęgnacja 194 pomników przyrody na terenie miasta. Prace prowadzone są metodą alpinistyczną, która jest czasochłonna i trudna – tłumaczy Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Włodarz jest zadowolony z tempa prac. Kiedy pielęgnacja dobiegnie końca? – Prace w Leśnym Parku Miejskim zostały przeprowadzone wyjątkowo dobrze. Uzyskaliśmy odstępstwo, dzięki któremu mogliśmy rozpocząć działania na początku września. Normalnie musielibyśmy czekać do 15 października, kiedy kończy się okres lęgowy. Całość kosztować nas będzie ponad 600 tys., ale aż 90 proc. pochodzi ze środków zewnętrznych. Wszystkie prace musimy zakończyć do 15 grudnia. Do końca roku zobowiązani jesteśmy rozliczyć dotację – wyjaśnia podkowiański włodarz.

Miasto planuje już kolejne prace. Chodzi o nasadzenia, ale najpierw trzeba zająć się martwymi drzewami.  –  Obecnie prowadzone prace nie dotyczą wycinki oraz usunięcia wiatrołomów i drzew martwych. Mamy ich sporo. Krucho z pieniędzmi, więc trudno powiedzieć, czy zajmiemy się ich usunięciem w tym roku. Postaramy się. Musimy to zrobić do 15 lutego – przedstawia Tusiński.  – W przyszłym roku planujemy nowe nasadzenia w mieście. Aktualizujemy inwentaryzację parku i zaznaczamy drzewa, których już nie ma. Dzięki temu możemy rozplanować nowe nasadzenia – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.