Jaktorów przeciw wielkiemu lotnisku i liniom kolejowym

Jaktorów

„Lotnisko i linie kolejowe zagrożeniem dla naszej gminy” baner z takim hasłem zawisł na jednym z budynków Urzędu Gminy w Jaktorowie. To akcja informacyjna skierowana w stronę mieszkańców.

– Zawiadamiamy mieszkańców w ten sposób, że chcemy wnioskować o wykreślenie z planu zagospodarowania przestrzennego zaplanowanych linii kolejowych przebiegających przez teren gminy Jaktorów. Wnioski możemy składać do 5 września. Część mieszkańców jest na urlopach, część odpoczywa i aktualnie nie interesuje się życiem bieżącym, co jest zrozumiałe bo są wakacje. Dlatego chcemy w ten sposób zawiadomić i zmobilizować mieszkańców do tego, by pisali wnioski do mazowieckiego biura planowania przestrzennego. Wtedy mamy szansę, że ktoś się nad tym problemem pochyli i wykreśli z terenu naszej gminy zaplanowane linie – mówi Sławomir Kamiński, pełnomocnik wójta gminy Jaktorów ds. komunikacji.

Aktualnie wciąż nie są znane dokładne szczegóły dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz związanej z nim tzw. szybkiej kolei. Urząd zaniepokoiła mapa przebiegu linii kolejowych, która mają zostać poprowadzone przez teren gminy Jaktorów. Tu trzeba przypomnieć, że gmina musiała się mobilizować już w sprawie budowy linii 400kV, czyli 80 metrowych słupów energetycznych. Tym razem również szykuje się duży sprzeciw. Za pośrednictwem swojej strony internetowej i facebooka urząd ma zamiar zachęcać do wypełniania wniosków. – Udostępnimy mieszkańcom wzór takiego wniosku. Robimy to wzorem linii 400kV. Przeprowadziliśmy taką akcję i zebraliśmy kilkaset wniosków – zaznacza Kamiński.

Chodź na banerze wspomina się też o lotnisku, to urząd najbardziej niepokoją linie kolejowe. – Głównie sprzeciwiamy się liniom kolejowym, które poszatkują teren naszej gminy. Zaplanowano siedem linii kolejowych na przestrzeni kilku kilometrów. Trudno sobie to wyobrazić. Tyle linii kolejowych skupionych na jednej małej gminie… Będziemy wnioskowali żeby te linie częściowo przesunąć do innych gmin, albo jakoś skanalizować w jedną linię, a nie pajęczynę siedmiu linii – zapowiada pełnomocnik wójta gminy Jaktorów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.